Aktualna funkcja: Hotel Pałac "Czarny Las"
Opis

Miejscowość Czarny Las leży na lekko pofałdowanym obszarze Progu Woźnickiego, na zachód od drogi krajowej nr 1. Nieopodal wioski znajdują się miasta Woźniki i Koziegłowy. Mimo nazwy, lasów w tych okolicach zachowało się niewiele - w krajobrazie dominują pola uprawne. Gęsty las rósł jednak przed dwoma stuleciami, kiedy tereny te podzielili między siebie dwaj zaborcy - Królestwo Prus i Cesarstwo Rosyjskie. W latach 30. XIX stulecia doszło do korekty przebiegu granicy i zwarty kompleks leśny o nazwie Czarny Las znalazł się w granicach Prus. Wkrótce jednak las nabył kupiec z Warszawy, drzewa wyciął co do pnia, a pozostałe nieużytki odsprzedał. W takie okolice przybyli osadnicy, którzy założyli niewielką wioskę o nazwie Helenenthal. Później powstał folwark z okazałym dworem, który przez polskiego właściciela majątku został przekształcony w pałac, zachowany do czasów obecnych. Tym właścicielem był Kazimierz Niegolewski, który Helenenthal (dziś Czarny Las) nabył w 1912 roku. Niegolewski pochodził z Wielkopolski, z rodziny ziemiańskiej; otrzymał wykształcenie rolnicze na uczelniach niemieckich. Tuż po I wojnie światowej zaangażował się w działalność patriotyczną. Za udział w pierwszych dwóch powstaniach śląskich Niemcy zmusili go do opuszczenia majątku. Powrócił przed plebiscytem jako działacz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, odpowiedzialny za sprawy rolnictwa. W nocy z 29 na 30 kwietnia 1921 roku w pałacu doszło do spotkania Wojciecha Korfantego z polskim konsulem w Opolu, Danielem Kęszyckim, podczas którego omawiano kwestię podziału Śląska i wybuchu kolejnego powstania. Być może w konferencji uczestniczył także francuski generał Le Rond. Po przyłączeniu tych ziem do odrodzonej Polski Kazimierz Niegolewski został pierwszym starostą lublinieckim. Zmarł w 1924 roku. Później pałac zmieniał właścicieli. Obecnie mieści się tu hotel. Pałac w Czarnym Lesie doprowadził Niegolewski do stanu świetności jeszcze przed okresem swojego politycznego zaangażowania. Za projekt architektoniczny odpowiedzialny był znany w poznańskiem architekt, Roger Sławski, który nadał obiektowi cechy eklektyczne. Budowla jest trójkondygnacyjna, jedenastoosiowa. W elewacji frontowej uwagę zwraca trójosiowy ryzalit z gankiem kolumnowym i szczytem ozdobionym secesyjnymi wolutami. Od strony parku znajduje się pokaźny ryzalit z rozległym tarasem. W pobliżu pałacu odnajdziemy budynki stylem nawiązujące do gmachu głównego oraz ładny park z fontannami i stawami.

Źródło: slaskie.travel.

Historia

W 1815 roku, w wyniku regulacji granic, skarb państwa pruskiego wzbogacił się o 590,25 ha terenów leśnych nazywanych Czarnym Lasem. Trzy lata później ziemie te nabył warszawski kupiec Joachim Kempner. Wyciął wszystkie wysokie drzewa i drewno zbył z niemałym zyskiem, a ogołoconą ziemię sprzedał w 1853 roku Carlowi Ludwigowi z Woźnik. Ten sprowadził tu kolonistów z Polski i założył osadę.

Jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku, gdy wieś należała do rodziny von Zieglerów, wzniesiono tu rezydencję dla właścicieli majątku. Piętrowy pałac był budowlą eklektyczną z przeważającymi cechami neobaroku.

W 1914 roku właścicielem majątku został Kazimierz Niegolewski. To tu Wojciech Korfanty podpisał odezwę wzywającą Polaków do powstania. Ta działalność sprawiła, że Niegolewski w końcu był zmuszony sprzedać zadłużony majątek, który kupił w 1922 roku Józef Jeziorański z Katowic. W 1942 roku Czarny Las został zajęty przez skarb państwa Rzeszy. Po wojnie ostatni przedwojenni właściciele Wojtaszkowie odzyskali swój majątek, ale wkrótce musieli go sprzedać. Potem pałac miał różnych właścicieli. W 1988 roku kupiła go Spółdzielnia Inwalidów ERA z Chorzowa. Dziś w odremontowanym pałacu jest ekskluzywny hotel.

Źródło: Pasieczny R., Wypoczynek w dworach i pałacach, Wiedza i Życie 2006

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Czarny Las 8
42-289 Woźniki
place
50.6268699, 19.0683067Skopiowano do schowka
N50º37'36.732", E19º4'5.904"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.