Dostrzegalnia pożarowa w Żarach
Dostrzegalnia pożarowa w Żarach powstała z uwagi na znaczną liczbę pożarów, które miały miejsce w latach 80. i 90. XX wieku, w celu szybkiego ostrzegania o żywiole. Na Żarskich Wzgórzach stanęła wieża przeciwpożarowa wsoka na 32 metry, o smukłej, metalowej konstrukcji, która jest najwyższą spośród trzech wież Zielonego Lasu. Z jej szczytu, okoliczne drzewostany lustrowane są przez wykwalifikowanego obserwatora zatrudnionego przez Nadleśnictwo Lipinki, który informuje o każdym, dostrzeżonym dymie, mogącym wskazywać rozprzestrzeniający się pożar.
Wieże obserwacji pożarowej są przeznaczone do obserwacji otaczającego je terenu, w celu powiadamiania o zagrożeniu pożarowym lasów. Z reguły dostrzegalnie pożarowe są usytuowane w najwyższym punkcie okolicy.
W okresach zagrożenia pożarowego w wieżach takich siedzą od rana do wieczora ludzie z lornetkami. Ich zadaniem jest obserwacja terenu leśnego. W momencie, w którym zostanie zauważony dym, należy przez odpowiednie urządzenie wyznaczyć kąt pod jakim z wieży jest on widoczny. Druga wieża w tym rejonie podaje kąt, pod jakim z jej lokalizacji, widoczny jest dym. Punkty przecięcia linii narysowanych na mapie pod określonymi kątami z obu wież, pozwalają w dokładny sposób określić oddział lasu, w którym nastąpił pożar. Pozwala to na szybkie skierowanie jednostek gaśniczych w odpowiedni rejon lasu.
Poniżej mapa przedstawiająca, w jaki sposób z wież obserwacyjnych lokalizuje się miejsce pożaru. Zaznaczono na niej linie przecięcia sygnałów pod odpowiednim kątem z wież obserwacyjnych (przykład z leśnictwa Szymocice).
Fot. Mapa przedstawiająca, w jaki sposób z wież obserwacyjnych lokalizuje się miejsce pożaru (przykład z leśnictwa Szymocice).
Źródło: zielonagora.lasy.gov.pl