Krzyż kamienny cechu rzeźników

Data powstania obiektu: 1881 r.
Krzyż cechu rzeźników wystawili oni w 1881 r. by podziękować za wybudowanie drogi umożliwiającej zbyt ich towarów. Został on w pełni odrestaurowany w 2010 r.

Pochodzi z 1881 r. Ufundowany został przez cech rzeźniczy, w podziękowaniu za wybudowanie nowej drogi do Wodzisławia, ułatwiającej im zbyt swoich towarów. Wykonany został z piaskowca i marmuru. Krzyż jest ustawiony na dwukondygnacyjnym podeście. We wnęce na frontowej ścianie kolumny umieszczona jest figura Matki Boskiej. Wyżej wznosi się gzyms, a na nim zwężająca się ku górze podstawa, na której ustawiony jest krzyż z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Na środkowej części cokołu widnieje napis: „Wolny Cech Rzeźniczy”, a na części dolnej sygnatura autora: „I kökes in R...”. Z tyłu wyryto datę 1881 r. Krzyż był mocno zniszczony w czasie II wojny światowej, następnie odnowiony. Ponownie odrestaurowany w 2010 r. W jego fundamentach z tej okazji umieszczono tzw. kapsułę czasu zawierającą pamiątki dla potomnych z tego okresu: pamiątkowy dyplom opisujący wydarzenie, a także monety, płytę CD z filmem o renowacji krzyża, prasę lokalną itp.

Postument: Krzyż marmurowy. Podstawa dwuelementowa, schodkowa. Dolna część ze ściętymi górnymi krawędziami. Krawędź górnej części profilowana kowadełkowo. Na lewym boku podstawy podpis budowniczego [F.Kokes, Ratibor]. Z tyłu napis fundacyjny: WOLNY CECH RZEŹNICZY. Cokół niski z głęboką wnęką na figurę. Wnęka zwieńczona łukiem trójlistnym, ostrym, dopełnionym do ostrego łuku. Cokół lekko fazowany. Na tylnej ścianie cokołu dwie daty 1881 i 1981 pod zniszczonym napisem. Pod gzymsem cokół obwiedziony listwą. Podcięty łukowo gzyms jest wysoki, zwężający się w górę łukiem. Górna część gzymsu zdobiona konstrukcją z płytek i kryształowych przypór.

Figury: We wnęce cokołu figura mocno pochylonej Matki Bożej, z dłońmi złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż z silnie fazowanymi belkami. W dolnej części krzyż podpierają cztery małe przypory. Belki krzyża zakończone prosto. Metalowa figura Chrystusa pełna, z zamkniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na wybrukowanym placu kościelnym, kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba. Podniesiony na dwóch płytach. Z tyłu krzyża ustawiono współczesną rzeźbę odpoczywającego pielgrzyma.

Uwagi: Krzyż stoi w miejscu starszego krzyża z 1859 r., zniszczonego w 1945 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl / przydrpzne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Garncarska 19
44-240 Żory
place
50.046210, 18.693301Skopiowano do schowka
N50º2'46.356", E18º41'35.884"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.