Pałac w Baranowicach Śląskich

Nr w rejestrze zabytków:
542/66 z 16/02/1996
Data powstania obiektu: XVII w.
Opis

Żory są dużym miastem przemysłowym, położonym na wschodnich krańcach Rybnickiego Okręgu Węglowego, pomiędzy Rybnikiem a Pszczyną. Obecnie składa się z wielu dzielnic, które jeszcze całkiem niedawno cieszyły się administracyjną samodzielnością. Największą dzielnicą Żor są Baranowice. Jej tereny rozciągają się na południe od zabytkowego centrum miasta, w sąsiedztwie strefy przemysłowej. Baranowice przez kilkaset lat były podmiejską wioską i w granice miasta zostały włączone dopiero w 1975 roku. W XXI wieku cieszą się opinią wygodnego, otoczonego przez lasy, pola i łąki, miejsca zamieszkania. Ozdobą Baranowic jest okazały pałacyk, stojący przy ul. Zamkowej, wśród drzew dawnego parku oraz w sąsiedztwie sporego kompleksu leśnego. Pierwszy obiekt rezydencjonalny zbudowano w tym miejscu już w XVII stuleciu i miał wygląd barokowy. Znaczącej przebudowy (w stylu klasycystycznym) dokonano pod koniec pierwszej połowy XIX wieku, kiedy jego właścicielem został wpływowy landrat (starosta) rybnicki - Emil baron Durant de Senegas, pan na Baranowicach i Osinach. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac należał do dużych spółek przemysłowych - najpierw do „Spadkobierców Gieschego”, a później do jednej ze spółek amerykańskich. Tuż po wojnie zagospodarowała go Huta „Kościuszko”, a wreszcie w rezydencji utworzono szkołę, która funkcjonowała do lat 90. ubiegłego stulecia. Obecnie baranowicki pałac należy do władz miejskich Żor. Pałac postawiono na rzucie prostokąta. Budynek główny jest trzykondygnacyjny, a po bokach znajdują się jednopiętrowe przybudówki. Fasadę północną zdobią czterokondygnacyjne ryzality z dekoracyjnymi szczytami.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Rodzina von Durant, której pałac w Baranowicach zawdzięcza swój obecny wygląd, pochodziła z Szampanii. Po 1689 r. osiadła w Brandenburgii. We Francji pozostały dwie linie rodowe, m. in. w Langwedocji koło Tuluzy. W Brandenburgii von Durantowie posiadali dobra Strubenberg (Struwenberg). Oprócz majątków francuskich, von Durantowie posiadali ziemie na Górnym Śląsku – początkowo, od 1810 r. w powiecie rybnickim – Baranowice, od 1811 r. – Osiny, Szoszowy i Nowy Dwór. W 1877 r. od Edwarda Kuschela zakupili Wielowieś w powiecie toszecko-gliwickim, do której dodali na początku XX w. Błażejowice i Sieroty, łącząc te trzy dobra w jeden majątek. W latach 20. XX w. dobra te dzierżawiła spółka „Agricultura AG”. W latach 30. majątek objęło „Oberschlesische Landesgesellschaft G.m.b.H.”, które w końcu go rozparcelowało. W posiadaniu rodziny były jeszcze dobra Wolfshayn na Dolnym Śląsku.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 90
44-240 Żory
place
50.023247, 18.714180Skopiowano do schowka
N50º1'23.689", E18º42'51.048"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.