Zabytkowy cmentarz przy kościele pw. śś. Filipa i Jakuba

Data powstania obiektu: 1824 r.
Cmentarz powstał za murami obronnymi w 1824 r. Choć w czasie II wojny światowej został zniszczony, zachowało się nadal 120 nagrobków, najcenniejszymi są należące do rodzin Poloczków i Szczepanów.

Cmentarz ten został założony w 1824 r. Pochówków dokonywano tu do 1945 r. Usytuowany jest za murami obronnymi w miejscu dawnej fosy przy ul. Męczenników Oświęcimskich, z wejściem od ul. Klimka. Został częściowo zniszczony w trakcie walk w 1945 r. Zachowało się jednak około 120 nagrobków kamiennych, głównie z piaskowca, w formie krzyży, płyt oraz rzeźbionych postaci. Są także nagrobki z kamienia naturalnego z żeliwnymi krzyżami i ogrodzeniami. Najcenniejszymi, zachowanymi do dzisiaj, są dwa klasycystyczne nagrobki z połowy XIX w. oraz nagrobki rodzinne Poloczków i Szczepanów. W 1936 r. na teren cmentarza spadł w trakcie manewrów polski samolot wojskowy, grzebiąc w swych szczątkach dwóch członków załogi. Na terenie cmentarza znajduje się mogiła poległych Powstańców Śląskich, zaginiony dziś grób żorskiego malarza Jana Gajdy oraz średniowieczny kamienny krzyż pokutny przeniesiony tu z ul. Rybnickiej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Klimka 4
44-200 Żory
place
50.047, 18.693675Skopiowano do schowka
N50º2'49.2", E18º41'37.23"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.