Rezerwat przyrody "Grapa" w Żywcu
Rezerwat przyrody Grapa – leśny rezerwat przyrody w Żywcu (województwo śląskie, powiat żywiecki), powołany w 1996 roku w celu ochrony naturalnych lasów liściastych, charakterystycznych dla Kotliny Żywieckiej, z licznym udziałem chronionych gatunków flory i fauny. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną ścisłą.
Rezerwat obejmuje izolowany kompleks leśny o powierzchni 23,23 ha, położony na stromym zboczu, ponad potokami Młynówka i Okiel na północ od stacji kolejowej Żywiec Sporysz, w przedziale wysokości od 370 do 430 m n.p.m.
Florę rezerwatu przyrody Grapa tworzy:
- 11 gatunków wątrobowców,
- 70 gatunków mchów,
- 162 gatunki roślin naczyniowych,
w tym kilkanaście gatunków objętych ochroną prawną, m.in. parzydło leśne, kukułka Fuchsa, wawrzynek wilczełyko, skrzyp olbrzymi.
Zbiorowiska roślinne rezerwatu reprezentują trzy zespoły roślinności:
- Grąd subkontynentalny – dominujący zespół leśny, z drzewostanem tworzonym przez grab zwyczajny, dąb szypułkowy, lipę drobnolistną, z niewielkim udziałem klonu zwyczajnego, jaworu i jesiona wyniosłego;
- Łęg jesionowy w jarzmianką większą – zespół leśny z drzewostanem tworzonym przez jesion wyniosły;
- Zespół życicy trwałej i babki zwyczajnej – zespół nieleśny rozwijający się wzdłuż ścieżek.
W rezerwacie wytyczono przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną.
Granice rezerwatu „Grapa” obejmują izolowany kompleks leśny na zboczach wznoszących się ponad potokami Młynówka i Okiel. Teren chroniony ma 23,23 ha i leży na północ od stacji kolejowej Żywiec Sporysz na trasie Żywiec–Sucha Beskidzka (obecnie pociągi osobowe tędy nie kursują). Wykształciły się tutaj trzy zbiorowiska roślinne. Dominującym jest grąd subkontynentalny, będący jednym z najbardziej charakterystycznych dla Polski zbiorowisk leśnych, właściwych przede wszystkim dla wschodniej części kraju. Przeważającymi gatunkami w drzewostanie grądu są grab, dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. Domieszkę stanowią buk, klon zwyczajny, jawor i jesion wyniosły. Drugim zbiorowiskiem roślinnym jest na terenie tutejszego rezerwatu łęg jesionowy z jarzmianką większą. Lasy łęgowe występują nad rzekami i potokami, na obszarach, które okresowo zalewane są przez wody powodziowe. W lasach tych występują m.in. olchy, topole, wierzby, jesiony, dęby, wiązy. Pośród lasów łęgowych botanicy wyróżniają kilka zespołów leśnych, m.in. ten, który wykształcił się na terenie tutejszego rezerwatu - łęg jesionowy z jarzmianką większą (jest to gatunek rośliny z rodziny selerowatych). Zespołem roślinnym rozwijającym się wzdłuż ścieżek jest także życica trwała i babka zwyczajna. Do flory rezerwatu należy ogółem 160 gatunków roślin naczyniowych, w tym 12 prawnie chronionych, 11 gatunków wątrobowców i 70 gatunków mchów. Rosną tu takie chronione gatunki flory, jak parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko, skrzyp olbrzymi czy kukułka Fuchsa. Przez rezerwat prowadzi przyrodnicza ścieżka dydaktyczna.
Źródło: wikipedia.pl / slaskie.travel