Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Barnimie






Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu to cenny zabytek architektury sakralnej, którego gotyckie korzenie sięgają aż XII wieku. Pierwotnie zbudowany z kamieni polnych (obecnie otynkowany), został przebudowany w XV wieku, a w XVIII wieku dobudowano do niego charakterystyczną drewnianą wieżę-dzwonnicę z wysokim hełmem gontowym. Wnętrze kościoła kryje unikatowe elementy wyposażenia z różnych epok.
Gotyckie Korzenie i Późniejsze Przebudowy
Kościół w Barnimiu to świadectwo długiej historii tej miejscowości. Jego gotycka konstrukcja z XII wieku, z późniejszymi XV-wiecznymi zmianami, nadaje mu wyjątkowy charakter. XVIII-wieczna drewniana wieża-dzwonnica z gontowym hełmem stanowi malowniczy dodatek do bryły kościoła. Znaczące zmiany nastąpiły również około 1900 roku, kiedy dobudowano absydę i przedsionek, a także neorenesansowy prospekt organowy i emporę organową.
Renesansowe i Neogotyckie Skarby Wnętrza
Wnętrze kościoła w Barnimiu zachwyca bogactwem detali i zabytkowym wyposażeniem. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowa ambona z 1600 roku oraz ołtarz główny z 1608 roku. Z końca XIX wieku pochodzi neogotycka chrzcielnica. W kościele można również podziwiać barokową płytę nagrobną niemieckiego pastora zmarłego w 1670 roku oraz dwie inne płyty z XIX wieku, stanowiące cenne świadectwo dawnych mieszkańców.
Źródło: dpn.gov.pl