Rzeka Drawa





Rzeka Drawa, znana również pod niemiecką nazwą Drage, to urokliwa rzeka płynąca przez północno-zachodnią Polskę. Jej długość wynosi imponujące 185,9 km, a powierzchnia dorzecza zajmuje 3296,4 km². Rzeka ta przemierza różnorodne regiony fizycznogeograficzne, oferując unikalne krajobrazy i atrakcje turystyczne.
Przebieg Rzeki: Od Pojezierza Drawskiego do Noteci
Źródła Drawy biją w okolicach wsi Zdroje, w sercu Drawskiego Parku Krajobrazowego. Jej dalsza trasa wiedzie przez malowniczy rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior, jeziora Żerdno i Drawsko (najgłębsze jezioro województwa zachodniopomorskiego), a następnie przez Złocieniec i Drawsko Pomorskie. Dalej Drawa przepływa przez jeziora Lubie, Wielkie i Małe Dębno, teren Poligonu Drawskiego oraz wieś Prostynię.
Kolejnym ważnym punktem na jej szlaku jest miasto Drawno, gdzie znajduje się siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego. Rzeka przepływa przez ten cenny przyrodniczo obszar wraz ze swoim dopływem, Płociczną, oraz jeziorami Adamowo i Grażyna. Opuszczając park narodowy w okolicach Starego Osieczna, Drawa wyznacza granicę między województwami wielkopolskim i lubuskim, by ostatecznie, w okolicach Krzyża Wielkopolskiego, połączyć się z Notecią.
Charakterystyka Nurtu: Od Spokoju Jezior do Podgórskiego Szyku
W górnym biegu Drawa leniwie meandruje wśród jezior, lasów i łąk, oferując spokojny nurt. Jednak po wypłynięciu z jeziora Lubie rzeka gwałtownie zmienia swój charakter, stając się płytsza, szybsza, a jej wartki nurt i kamieniste dno przypominają rzeki górskie. W Drawieńskim Parku Narodowym rzeka jest szeroka i głęboka, ale z licznymi przeszkodami w postaci powalonych drzew. Brzegi są tu przeważnie wysokie i porośnięte lasem. Na ostatnim odcinku, od parku narodowego do ujścia Noteci, nurt Drawy uspokaja się, a rzeka nabiera charakteru typowej rzeki nizinnej.
Dopływy Drawy: Sieć Wodna Regionu
Drawa zasila się licznymi dopływami, zarówno rzekami (Człopica, Kokna, Korytnica, Mierzęcka Struga, Płociczna, Pokrętna, Słopica, Wąsowa), jak i strugami (Bagnica, Drawisko, Drawka, Głęboka, Miedznik, Moczel, Pełknica, Radówka, Sitna, Studzienica, Sucha, Szczuczna, Wilżnica) oraz kanałem Prostynia.
Zagospodarowanie Rzeki: Elektrownie i Jakość Wód
Na Drawie funkcjonują dwie małe elektrownie wodne z przełomu XIX i XX wieku: Kamienna w Głusku (zbudowana w 1896 roku) oraz Borowo (z 1917 roku). Jakość wód Drawy w 2006 roku w okolicach Żołędowa i Bogdanki została oceniona na III klasę. Niestety, odmulanie zbiornika elektrowni Kamienna w latach 80. XX wieku przyczyniło się do wyginięcia polskiej populacji łososia.
Turystyka na Drawie: Szlaki Kajakowe i Przyroda
Drawa jest popularnym celem turystycznym, szczególnie dla kajakarzy, dzięki Szlakowi Kajakowemu Drawy im. Ks. Kard. Karola Wojtyły, który ciągnie się od Czaplinka do Krzyża. Szlak podzielony jest poligonem drawskim na dwie części i oferuje różnorodne warunki, od spokojnych jezior po momentami trudny, podgórski charakter w Drawieńskim Parku Narodowym. Fragment Drawy przepływający przez poligon jest niedostępny ze względów bezpieczeństwa. W Drawsku Pomorskim organizowane są Mistrzostwa w chodzeniu po Drawie.
Długość Drawy w granicach Parku: 41 km.
Hydronimia: Tajemnice Nazwy Rzeki
Pochodzenie nazwy Drawa nie jest do końca jasne. Uznawana jest za przedsłowiańską, z podobieństwami do innych europejskich nazw rzek i jezior, wywodząc się prawdopodobnie od indoeuropejskiego rdzenia oznaczającego 'bieg' lub 'płynięcie'. Istnieje również hipoteza o słowiańskim pochodzeniu od przymiotnika oznaczającego 'szybki' lub 'gwałtowny'. Nazwę Drawa wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując niemiecką nazwę Drage.
Rzeka Drawa to idealne miejsce dla:
- Kajakarzy szukających malowniczych szlaków wodnych.
- Miłośników przyrody ceniących różnorodność krajobrazów.
- Turystów zainteresowanych historią i zabytkami hydrotechniki.
- Wędkarzy pragnących łowić w czystych wodach.
- Osób szukających aktywnego wypoczynku na łonie natury.
Inne obiekty znajdujące się w:
Drawieński Park Narodowy
- Bunkier Wału Pomorskiego Głusko
- Centrum Edukacji i Turystyki DPN
- Elektrownia Wodna Kamienna
- Parking i miejsce biwakowe „Bogdanka”
- Parking i miejsce biwakowe „Kamienna”
- Parking i miejsce biwakowe „Pstrąg”
- Parking i miejsce biwakowe „Sitnica”
- Parking i miejsce biwakowe Barnimie
- Parking i miejsce biwakowe Drawnik
- Parking przy Jeziorze Ostrowiec
- Parking Pustelnia
- Punkt Informacyjny Drawieńskiego Parku Narodowego
- Rzeka Drawa
- Ścieżka dydaktyczna „Barnimie”
- Ścieżka dydaktyczna „Drawnik”
- Ścieżka dydaktyczna „Głusko”
- Ścieżka dydaktyczna „Jezioro Ostrowieckie”
- Ścieżka dydaktyczna „Międzybór”