Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie
A-611 z dnia 28.01.1958








Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnieto późnogotycka świątynia z XV wieku, położona w sercu Drawna (woj. zachodniopomorskie), przy Placu Wolności.Jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także cennym zabytkiem architektury sakralnej, wpisanym do rejestru zabytków.
Historia kościoła
Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła w Drawnie pochodzą z XII wieku.Na fundamentach dawnej świątyni w XV wieku została wzniesiona nowa budowla.W czasie reformacji (od połowy XVI w.) kościół został przystosowany do obrządku luterańskiego.W 1690 roku świątynia poważnie ucierpiała w wyniku pożaru, który zniszczył całe wyposażenie.Odbudowa przebiegała szybko: w 1696 roku ustawiono nowy ołtarz, w 1697 wykonano nowy chór dla szlachty, a w 1703 wstawiono nową kazalnicę.Po kolejnym pożarze w 1800 roku bryłę kościoła wzbogacono o transept, a w 1820 roku od strony zachodniej dobudowano ryglową wieżę przykrytą hełmem (obecnie niezachowanym).
Po zakończeniu II wojny światowej, 10 czerwca 1945 roku, kościół został poświęcony pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako świątynia rzymskokatolicka.W 1951 roku przy kościele utworzono parafię.W latach 1973–74 przebudowano zwieńczenie wieży, a w latach osiemdziesiątych XX wieku wstawiono nowe witraże.W 1997 roku odnowiono chór i zainstalowano organy – dar Siegmara Schickela z Niemiec.
Architektura i wyposażenie
Kościół jest orientowaną budowlą późnogotycką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium oraz zakrystią od północy i ryglową wieżą od zachodu.Jednonawowe wnętrze przykryte jest płaskim stropem.Korpus kościoła nakryty jest dachem dwuspadowym, wieża zaś dachem namiotowym.
We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny z 1696 roku, wykonany przez Martina Hoffmana ze Stargardu.Składa się on z trzech części: górnej – przedstawiającej Wniebowstąpienie, środkowej – Sąd Ostateczny, oraz dolnej – obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Z lewej i prawej strony części górnej znajdują się rzeźby aniołów, natomiast z lewej i prawej strony części środkowej – rzeźby apostołów: św. Piotra i św. Pawła.Ambona pochodzi z tego samego roku co ołtarz i jest ozdobiona wizerunkami trzech ewangelistów: św. Łukasza, św. Jana i św. Marka.
Drewniana chrzcielnica, wykonana przez J. Gaedke w 1884 roku, została poddana konserwacji i restauracji w latach 2019–2021 przez Darię Agnieszkę Maciąg z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.W kościele znajdują się również tablice upamiętniające parafian poległych na frontach I wojny światowej i wojny francusko-pruskiej 1870–71.
Źródło: wikipedia.pl
Godziny mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie:
- niedziele: godzina 9:00, 12:00, 18:00.
- dni powszednie: o 17:00 (czas zimowy) lub 18:00 (czas letni).
- Kościoły filialne: Chomętowo 10:30, Święciechów 10:30, Żółwino 9:30.
W lipcu i sierpniu: Chomętowo – 8:00, Żółwino – sobota 19:00.