Dawna hangar szybowcowy w Będzinie Grodźcu

Data powstania obiektu: 1936 r.
Opis
W Grodźcu (obecnej dzielnicy Będzina), w latach 30. XX wieku rozpoczęła swoją działalność pierwsza i największa w Zagłębiu Dąbrowskim szkoła szybowcowa.

W 1934 r. w Polskim Komitecie Szybowcowym (P.K.S.) zostało zarejestrowane grodzieckie koło szybowcowe, zaś w latach 1934–1936 powstał na wzgórzu Parcina hangar. W okresie dwudziestolecia międzywojennego z Parciny latano na szybowcach typu: CWJ, CWJ-bis i CWJ-bis Skaut. Na wzgórzu oprócz pokazów lotu szybowców odbywały się także pokazy modeli latających i obrony przeciwgazowej. Szkoła związana była z Ligą Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (L.O.P.P.) do której Grodziec należał od 1925 r. W czasie drugiej wojny światowej szkolili się tam Niemcy. Po wojnie szkoła działała od 1948 r. Jej ostatnim kierownikiem był Stanisław Meus. W okresie PRL-u, przez pewien czas hangar był wykorzystywany do celów gospodarczych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Ciekawostki

W 2006 r. powstało Stowarzyszenie Miłośników Starych Szybowców i Samolotów „PARCINA”, które oprócz popularyzacji zagłębiowskich tradycji lotniczych i modelarskich zajmuje się także historią grodzieckiej szkoły szybowcowej.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Szybowcowa
42-506 Będzin
place
50.36127, 19.08839Skopiowano do schowka
N50º21'40.572", E19º5'18.204"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.