Stara Cementownia Będzin Grodziec

Data powstania obiektu: XIX w.
Cementownia Grodziec została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Polsce, a piątą na świecie. Produkowano w niej cement portlandzki.

Cementownia Grodziec została uruchomiona w 1857 roku. Była pierwszą w Polsce i piątą na świecie cementownią. Była to fabryka cementu portlandzkiego. Jej właścicielem był Jan Ciechanowski, a pierwszym dyrektorem inż. Emil Konarzewski, który prowadził zakład przez 20 lat. W 1925 roku Stanisław Ciechanowski, syn Jana, sprzedał cementownię koncernowi belgijskiemu Solvay. Koncern Solvay rozbudował zakład i prowadził go aż do 1939 roku. 
Cement produkowany w tej fabryce był używany między innymi przez długi czas pod cementownią utrzymywano górniczy filar ochronny w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania pokładu w latach 70. XX wieku przez Kopalnię Grodziec, w cementowni nastąpiły nieodwracalne szkody i 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna zakładu. 
W chwili obecnej zakład stanowi ruinę, która jest jedynie wspomnieniem dawnej jego świetności.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Barlickiego 41
42-506 Będzin
place
50.353535, 19.086505Skopiowano do schowka
N50º21'12.726", E19º5'11.418"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.