Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bielsku-Białej
55/60 (R/70/48) z 03.03.1960; A-176/76 z 08.09.1976
Kościół pw. św. Stanisława BM jest kościołem parafialnym rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do diecezji bielsko-żywieckiej (dekanat Bielsko-Biała II – Starobielski).
Kościół jest niedużym obiektem jednonawowym, orientowanym, zbudowanym z kamienia łamanego i cegły, ze szkarpami podporowymi i oknami z maswerkami oraz ostrołukowymi gotyckimi oknami. Jest to typowy wiejski kościółek o skromnej architekturze. Wysoka wieża o wysokości 25 m kryje dzwon z 1555 r.
Surowy w swoim zewnętrznym wyglądzie kościół zachwyca swoim niezwykle bogatym wnętrzem. Składa się na niego m.in.:
gotycki tryptyk pochodzący z początku XVI w., malowany olejem na drzewie lipowym. W jego części środkowej znajduje się scena tzw. „Sancta Conversatione,” czyli Świętej Rozmowy – Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Mikołaja i św. Stanisława. Na skrzydłach ołtarza znajduje się osiem scen z życia św. Stanisława;
polichromie datowane na XIV/XVI w., z których najcenniejszą jest polichromia gotycka z końca XIV w. odkryta we fragmentach, przedstawiająca sceny z życia Chrystusa oraz postacie świętych i Matki Boskiej. Namalowana została prawdopodobnie przez śląskich artystów z Nysy pod wyraźnym wpływem tzw. trzeciego stylu malarstwa czeskiego. Składa się z następujących przedstawień:
w apsydzie postacie sześciu aniołów z atrybutami Męki Pańskiej, czterech nieokreślonych biskupów oraz czterech świętych – Szczepana, Wacława, Wawrzyńca i Zygmunta,
u góry na ścianie północnej sceny: Pojmanie Chrystusa oraz Zwiastowanie NMP,
na ścianie południowej: Niesienie Krzyża, Złożenie do grobu, Zmartwychwstanie oraz postacie czterech świętych – Barbary, Doroty, Elżbiety i Katarzyny,
na łuku tęczowym postacie Matki Boskiej i św. Weroniki, św. Salomei i Franciszka z Asyżu,
Pozostałe polichromie pochodzą z epoki renesansu i baroku.
pięcioboczne prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, które należy uznać za najcenniejszą część budowli. Pola między żebrami wypełnione są renesansowymi malowidłami.
Na uwagę wewnątrz świątyni zasługują ponadto odkryte w ostatnich latach na łuku tęczowym sceny figuralne z XVI w.: „Męczeństwo św. Urszuli i jej towarzyszek płynących statkiem po Renie z rąk Hunów” oraz „Walka św. Jerzego ze smokiem”. Cenne są także gotyckie drzwi do zakrystii, rokokowy chór muzyczny, kamienna chrzcielnica oraz obrazy Drogi Krzyżowej z czasów przebudowy w latach 1830–1833.
Kościół otacza stary cmentarz, powstały prawdopodobnie wraz z kościołem w XIV w., aczkolwiek rzędowy charakter dawnych pochówków świadczyć może o jego dłuższej historii.
Starobielski kościółek jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych całego województwa śląskiego. Jego długa historia sięgająca czasów dawnego średniowiecza w połączeniu z pięknem architektury i wyposażenia jego wnętrza sprawiają, iż obiekt ten powinien się znaleźć na trasie zwiedzania każdego turysty odwiedzającego Bielsko-Białą.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Kościół pełnił funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stał się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia pw. św. Stanisława w Starym Bielsku (starania o jej przywrócenie rozpoczęto już w 1869 r.). Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.
Źródło: peuk.fiiz.pl