Krzyż Boża Męka przy kościele św. Walentego

Data powstania obiektu: 1807 r.

Postument: Postument składa się z trapezowej podstawy i masywnego, prostego cokołu. Na podstawie wyryty polski zapis fundacyjny: Fundatorzi Anton Drabik Anna Krupska Dnia 10 Serpna 1807 otoczony geometrycznym wzorem. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Cokół wieńczy wydatny, bogaty, wielokrotnie profilowany gzyms, z ośmiolistnymi, kwiatowymi rozetkami w głębokich wygięciach.

Figury: Na cokole trzy dobrze zachowane figury - płaskorzeźby Matki Boskiej, Setnika (lewy bok) i św. Jana Ewangelisty. Maria podtrzymuje rękami suknię. Setnik w kapeluszu, z szatami Jezusa, patrzy w górę, na krzyż. Jan stoi bokiem do krzyża, z wyciągniętą ręką. Figury stoją na prostokątnych stopniach rozbudowanych od dołu. Stopień, na którym stoi Matka Boża jest ślimakowato podwinięty. U stóp krzyża, na gzymsie cokołu, bardziej zniszczona figura Marii Magdaleny, klęczącej bokiem do krzyża, w dramatycznej pozie obejmującej krzyż.

Krzyż: Krzyż, w stosunku do postumentu, jest bardziej wysmukły, z wydłużoną górną belką. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Cały krzyż jest obrysowany wzdłuż krawędzi rysą. Postać Chrystusa stosunkowo drobna, wtopiona w krzyż. Na szczycie krzyża barokowy kartusz w układzie pionowym, od dołu rozdwojony, z rozstrzelonymi literami skrótu INRI.

Otoczenie: Krzyż postawiony wysoko, na kilku betonowych płytach, otoczony kutym płotkiem.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Krakowska 39
43-150 Bieruń
place
50.089512, 19.093424Skopiowano do schowka
N50º5'22.243", E19º5'36.326"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.