Tężnia solankowa w Blachowni
W parku miejskim w Blachowni została zbudowana tężnia solankowa. Inwestycja została zrealizowana w ramach Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.
Tężnia solankowa jest obiektem leczniczym tzw. inhalatorium zewnętrznym. Zbudowana jest z drewna i gałęzi tarniny, po których spływa wytworzona solanka. Wytworzone warunki wokół tężni powodują uwolnienie aerozolu, który wdychany ma niezwykłe wartości lecznicze. Nawet po krótkim czasie korzystania z tężni poprawia się samopoczucie oraz stan psychofizyczny człowieka.
Naturalny mikroklimat wytwarzany wokół tężni jest bogaty w niezwykle ważne składniki mineralne, m.in.:
- wapń - wspiera układ kostno-stawowy,
- jod - zapobiega chorobom tarczycy,
- magnez i miedź - dobroczynnie wpływają na przemianę materii,
- selen - oczyszcza organizm z wolnych rodników oraz spowalnia proces starzenia,
- sól zastosowana w tężniach stanowi niezwykle cenny środek wykorzystywany w walce ze schorzeniami gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc.
Powietrze bogate jest również w potas i sód, które wspomagają pracę serca.
Korzystając z pracy tężni i wdychając wytworzone powietrze odciążamy prace wątroby i nerek, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia układu odpornościowego.
Niezaprzeczalnie korzystanie z tężni solankowej zapewni mieszkańcom Blachowni oraz gościom zdrowie i relaks, złagodzi napięcia nerwowe oraz poprawi humor i da energię do działania.
Źródło: wikipedia.pl