Aktualna funkcja: Manufaktura w Bolesławcu
Opis

Żywe Muzeum Ceramiki Bolesławiec to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających w świat fascynującej historii, tradycji i sztuki ceramiki. To miejsce skierowane na bezpośredni kontakt turysty z procesem produkcji ceramiki. Pozwala na poznanie tajników produkcji ceramiki oraz zobaczenie niezwykłych eksponatów, które odzwierciedlają mistrzostwo rzemieślników.

Poznaj świat cerarniki z przewodnikiern - instruktorem, odkryj w sobie ukryty talent i spróbuj stworzyć metodą stempelkową, jak i pędzelkiem, własny produkt ceramiczny, który będzie ci służył każdego dnia nie tylko w domu, ale również w pracy. Zabierz też rodzinę, przyjaciół, bliską Ci osobę i bawcie się, spędzając razem czas. W Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu można na własne oczy zobaczyć proces powstawania kamionkowych naczyń i spróbować ich własnoręcznego wytwarzania podczas warsztatów ceramicznych.  

Przy muzeum funkcjonuje kawiarnia, która wraz z przylegającym tarasem tworzy przestrzeń relaksu dla odwiedzających Żywe Muzeum Ceramiki i sklepy firmowe Manufaktury w Bolesławcu.

Źródło: dolnyslask.travel

Historia

Działalność manufaktury ceramiki w Bolesławcu to nie tylko produkcja ręcznie robionych naczyń. To także pielęgnowanie tradycji ceramiki bolesławieckiej i kultywowanie jej mimo upływu lat i zmieniającej się mody. Dzięki współpracy z ważnymi ośrodkami miejskimi organizacji wydarzeń kulturalnych i prowadzeniu warsztatów garncarskich, możemy rozsławiać lokalne wyroby zarówno na terenie Polski, jak i daleko za granicami kraju.

To miejsce, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc unikatowy i inspirujący świat ceramicznych dzieł sztuki. To tu, w sercu Bolesławca, rozkwita przemysł ceramiczny, który ma swoje korzenie w ponad trzech wiekach historii. Pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych w połączeniu z nowatorskimi podejściami stanowi fundament naszej manufaktury.

Pielęgnowanie tradycji w manufakturze ceramiki
W manufakturze odzwierciedlono głęboki szacunek i miłość do tradycji ceramicznych. Tutaj rzemieślnicy starają się zachować ducha historycznych technik, wzorów i zdobień, które są charakterystyczne dla ceramiki Bolesławca. Przekazywanie wiedzy i umiejętności z pokolenia na pokolenie umacnia to niezwykłe dziedzictwo. Podejście to obejmuje cały proces tworzenia ceramik i – od wyboru surowca, jakim jest wysokiej jakości glina, po proces formowania, szkliwienia, aż do wypalania w wysokich temperaturach. Dzięki przestrzeganiu tych tradycyjnych metod, ceramika Bolesławiec zachowuje swój niepowtarzalny charakter i estetykę.

Współpraca z muzeum
Manufaktura ściśle współpracuje z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, które od ponad pół wieku gromadzi zbiory miejscowej kamionki. Wśród ponad 6 tysięcy eksponatów znajdują się zarówno naczynia nietypowe, jak i klasyczne bolesławieckie wyroby dekorowane kobaltem, metodą stempelkową. Muzealną ciekawostką jest replika Wielkiego Garnca Mistrza Joppego (z 1753 roku), kiedyś uznawanego z największe naczynie na świecie (ma pojemność 2 tysięcy litrów). 

Źródło: ceramiczna-przygoda.pl

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
place
51.25498379024944, 15.546529187779207Skopiowano do schowka
N51º15'17.942", E15º32'47.505"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Pogórze Kaczawskie

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.