MRU - Panzerwerk 778 (Pz.W. 778)
L-460/A z 26.10.2011
Panzerwerk 778 (Pz.W. 778) to dwukondygnacyjny schron bojowy na skraju Boryszyna, powstały w latach 1934-35, wchodził w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU), tj. zbudowanej w latach 30. XX niemieckiej linii obrony. Wyposażony w dwa ciężkie karabiny MG 08 i wytaczane ze schronu działo przeciwpancerne - blokował drogę przez kanał Jeziora Paklicko Małe. Obiekt przetrwał ofensywę radziecką w dobrym stanie, gdyż obudowano go deskami tak, aby przypominał stodołę. Wedle niektórych przekazów w maju 1946 ktoś otworzył ogień z karabinu wciąż umieszczonego w kopule 3P7 i zabił siedmiu radzieckich kawalerzystów pojących nieopodal konie. Rosjanie w odwecie ostrzelali Boryszyn z artylerii, wywołując pożar części wsi. Zaś sam obiekt po wojnie wysadzono.
Średni, dwukondygnacyjny obiekt pierwotnej linii obronnej Obra Niesłysz o powierzchni 120 m. kw., z uwagi na ulokowanie w obrębie wsi Boryszyn, został zamaskowan drewnianą nadbudową imitującą stodołę. Po wojnie nie odegrawszy większej roli w walkach w 1945r, pozostał nierozpoznany dzięki swojemu maskowaniu. W maju 1946 r. na krótko przed wysiedleniem niemieckich mieszkańców Boryszyna, seria z karabinu maszynowego ciągle pozostającego na wyposażeniu kopuły 3P7 rozstrzeliwuje siedmiu radzieckich kawalerzystów pojących konie w kanale przebiegającym tuż koło tego obiektu. W wyniku tego zdarzenia artyleria radziecka ostrzelała wieś, powodując pożar który strawił północno-wschodnią część Boryszyna.
Po wojnie pozbawiony pancerzy i wysadzony, w wyniku czego dolna kondygnacja uległa zalaniu wodą. Bunkier ten po zalaniu tylko dwukrotnie był penetrowany po wcześniejszym wypompowaniu wody. Pierwszy raz w 1954 r., a potem dopiero w 1995 r. Wówczas okazało się że jako jedyny bunkier na MRU zachował niemal w całości swoje pierwotne wyposażenie. Znaleziono w nim między innymi karabiny Mauser, ręczne granaty, centralę telefoniczną oraz wiele drobiazgów osobistych stacjonujących w nim żołnierzy.
Inne obiekty znajdujące się w:
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)
- Międzyrzecki Rejon Umocniony - Pętla Boryszyńska
- MRU - Grupa warowna "Friesen"
- MRU - Grupa warowna "Jahn"
- MRU - Grupa warowna "Scharnhorst"
- MRU - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie
- MRU - Panzerwerk 694 (Pz.W. 694) w Lubrzy
- MRU - Panzerwerk 708 (Pz.W. 708)
- MRU - Panzerwerk 712 (Pz.W. 712)
- MRU - Panzerwerk 778 (Pz.W. 778)
- MRU - Panzerwerk 780 (Pz.W. 780)
- MRU - Zapora drogowa przy Panzerwerk 712