Młyn wodny w Brzeźnicy
Opis
Odrestaurowany i nadal sprawny młyn stanowi atrakcję Brzeźnicy. Obiekt istnieje w tym miejscu już od XVIII w. i od samego początku zasilany jest wodą z pobliskiego strumienia. Uruchomiony uroczyście w 2006 r. stanowi majątek Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Brzeźniński młyn jest bowiem związany z postacią jednego z najznakomitszych poetów niemieckiego romantyzmu Josefa von Eichendorffa, który przyszedł na świat 10 marca 1788 r. i spędził całe swoje dzieciństwo w pobliskich Łubowicach, gdzie jego ojciec Adolf zarządzał wielką posiadłością ziemską. Młody Joseph bardzo często odwiedzał młyn w Brzeźnicy. W cieniu tej budowli poeta lubił odpoczywać oraz tworzyć swoje wiersze. Z tym miejscem wiąże Eichendorffa także nieszczęśliwa miłość do córki młynarza Millera. Jej rodzice przeciwni temu związkowi wysłali ją do krewnych w Austrii, a Eichendorff, nie spotkawszy swojej miłości, napisał wiersz „Złamany pierścionek” (Das zerbrochene Ringlein), znany również pod innym tytułem „W chłodnej dolinie” (In einem kuehlen Grunde) i jest często śpiewany przez chóry podczas występów. Warto na koniec dodać, iż w latach 1936–1945 Brzeźnica nosiła nazwę Eichendorffmuehl.
Wspomniane wcześniej Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa zostało powołane do życia w 1999 r. przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Katowickiego, Łubowickie Towarzystwo Miłośników Józefa von Eichendorffa oraz Gminę Rudnik. Jego cele obejmują zaś:
- popularyzację i rozwój życia społecznego i kulturalnego mniejszości niemieckiej;
- podejmowanie inicjatyw pomocnych w rozwiązywaniu potrzeb kulturalnych, oświatowych, naukowych i społecznych mniejszości niemieckiej;
- prowadzenie badań naukowych nad historią, kulturą, sztuką, kulturą materialną i krajoznawstwem Śląska;
- popularyzację wiedzy o twórczości, poglądach i drodze życiowej Josepha von Eichendorffa oraz wykorzystanie jego duchowej spuścizny dla kultury regionalnej, narodowej i europejskiej oraz pokojowego współżycia narodów.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Zwiedzanie młyna należy uzgadniać z opiekującym się nim Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.