Pałac w Czerwięcicach

Nr w rejestrze zabytków:
A/1650/97 z 15.11.1997
Data powstania obiektu: 1892 r.
Opis
Neorenesansowy pałac został wybudowany w 1892 r. z inicjatywy rodziny von Wrochem. Do dzisiaj zachował się park z okazami starodrzewia. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj sztab niemiecki, antenę z jego radiostacji można zobaczyć do dzisiaj.

Neorenesansowy pałac to budynek murowany, z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta, dwukondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony, nakryty wysokim czterospadowym dachem z lukarnami. Jego południowa, ogrodowa elewacja jest 11-osiowa, z dwoma ryzalitami bocznymi w formie wież i 3-osiowym ryzalitem środkowym zwieńczonym trójkątnym frontonem. Przed ryzalitem środkowym znajduje się kolumnowo-filarowy portyk. Okna bocznych ryzalitów zdobią bogate obramienia. We wschodniej elewacji bocznej znajduje się centralny ryzalit zwieńczony szczytem  z wolutowymi spływami i trójkątnym naczółkiem. Elewacje ozdabiają profilowane gzymsy, kordonowy i koronujący. W budynku zachował się pierwotny układ pomieszczeń – dwutraktowy, z korytarzem i holem na osi. 

Pałac góruje nad Czerwięcicami, stanowiąc ich architektoniczny symbol. Niegdyś piękna budowla, dzisiaj jest dość zaniedbana. W jej pobliżu zobaczyć jeszcze można pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych. 

Obiekt znajduje się obecnie w rękach prywatnych. Teren jest ogrodzony, więc nie ma na niego wstępu. Pałac można oglądać jedynie z zewnątrz, ale niewiele pozostało z jego dawnej świetności.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Początki dziejów Czerwięcic sięgają II poł. XIII w. Przez wieki wioska zmieniała swoich właścicieli, stanowiąc zarówno własność książęcą (książąt raciborskich), jak i rycerską. W dokumentach źródłowych pochodzących z XVI w. pojawiło się nazwisko rodu Czerwensky, możliwe że to właśnie od niego wioska przyjęła nazwę, bądź też właściciele zmienili nazwisko zgodnie z nazwą swoich włości.

Jeżeli chodzi o sam pałac, został on wzniesiony najprawdopodobniej pod koniec XIX w., chociaż trudno znaleźć wiarygodne i szczegółowe informacje na temat jego historii. Przypuszczalnie jego budowniczymi i jednocześnie pierwszymi, a zarazem ostatnimi właścicielami przed II wojną światową, była rodzina von Szymonskich (Schimonsky). Możliwe jest jednak, iż został on wzniesiony wcześniej, jeszcze w XVIII w., przez rodzinę Wrochemów, a pod koniec XIX w. przeszedł jedynie przebudowę, która nadała mu obecny, neorenesansowy wygląd. 
W czasie trwania działań wojennych w pałacu mieściła się kwatera sztabu niemieckiego. Po 1945 r. cały majątek został, podobnie jak większość tego typu posiadłości, upaństwowiony. Obecnie piękna niegdyś budowla znajduje się w rękach prywatnych i czeka na restaurację.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Główna
47-411 Czerwięcice
place
50.156584, 18.181611Skopiowano do schowka
N50º9'23.702", E18º10'53.8"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Własność prywatna