Dawna kopalnia "Blachówka" w Bytomiu-Suchej Górze









Teren, gdzie obecnie funkcjonuje całoroczny stok narciarski Dolomity Sportowa Dolina, został oobjęty ochroną indywidualną na podstawie rozporządzenia Nr 2/95 Wojewody Katowickiego z dnia 3 stycznia 1995r. i zajmuje obszar w przybliżeniu 6 ha wyrobiska dolomitu z około 1889 r., w kamieniołomie Blachówka.
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, historycznych i krajobrazowych dawnego, nieczynnego wyrobiska dolomitu na terenie wykarczowanej w latach dziewięćdziesiątych XIX w. sporej części buczyny w środku Lasu Segieckiego. Kamieniołom budują osady triasowe spoczywające na warstwach powstałych w okresie dewonu i permu. Obszar ten został silnie przekształcony w wyniku wielowiekowej działalności górniczej, najpierw odkrywkowej (odkrywkowa eksploatacja wapieni, dolomitów, rud ołowiu, żelaza, cynku, piasków, żwiru), a potem podziemnej eksploatacji rud cynku i ołowiu.
Pozostałością są usypiska, wyrobiska odkrywkowe, chodniki podziemne, sztolnie i szyby,a także hałdy nadkładu, zapadliska i niecki osiadania. Teren kamieniołomu Blachówka jest zamknięty dla turystów, m.in. ze względu na niebezpieczeństwo wynikające z możliwości osuwania się skał. Na obszarze chronionego wyrobiska dolomitu obowiązują szczególne przepisy z zakresu ochrony przyrody.
Występują tu zwierzęta chronione (nietoperze) i rośliny cenne przyrodniczo, m.in. narecznica samcza, orlica, dziewięćsił bezłodygowy, chaber drakiewnik, dziurawiec. Na ścianach, wyniesieniach i na dużej części dna kamieniołomu znajdują się sprzyjające warunki do rozwoju gatunków cieniolubnych. Pojawiają się też: brzoza brodawkowata, wierzba iwa i dereń świdwa. W zagłębieniach dna tworzą się stałe lub sezonowe oczka wodne, w których zauważa się płazy i gady.
Na uwagę zasługują wyloty sztolni, w których gnieździ się 8 gatunków nietoperzy: nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, nocek Brandta, nocek wąsatek - ze względu na trudności w oznaczeniu hibernujących osobników podawane są razem, mroczek późny, gacek brunatny, gacek szary. Liczba zimujących w podziemiach tarnogórsko-bytomskich nietoperzy oscyluje w ilości około 200 osobników. W skali woj.śląskiego jest to jedno z największych stanowisk tego ustawowo chronionego ssaka.
Ogromnym zagrożeniem dla podziemi i przebywających w nich nietoperzy jest rozwijająca się w ostatnich latach niekontrolowana penetracja podziemi. Naturalne procesy w kamieniołomie prowadzą do zasypywania wlotu odcinka najchętniej zasiedlanego przez zimujące nietoperze, co w konsekwencji może doprowadzić do drastycznego spadku liczebności największej zimowej kolonii tego ssaka na Śląsku.
Źródło: bytom.pl