Płyta nagrobna Fieronii z Dubrawskich Orlickiej w Chmielu

Na cmentarzu przy kościele w Chmielu, pod zadaszeniem w postaci repliki górnej części dzwonnicy, można zobaczyć najstarszą płytę nagrobną w Bieszczadach – Fieronii z Dubrawskich Orlickiej (+1644). Naniesiono na nią inskrypcje w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oraz herb, identyfikowany najczęściej jako Sas lub Nowina. Na cmentarzu znajduje się ponadto kilka innych zabytkowych nagrobków.

Płyta nagrobna Fieronii z Dubrawskich Orlickiej (1560-1644) umieszczona pierwotnie w miejscu pochówku zmarłej, to jest w obrębie pierwszej cerkwi (być może przed ołtarzem) wzniesionej w Chmielu około 1640 r. po wybudowaniu kolejnej cerkwi w nowym miejscu, płyta znalazła się poza obrębem świątyni i tak przetrwała, częściowo przysypana ziemią, do naszych czasów. W ostatnich latach płytę wydobyto z ziemi i oparto o ścianę obecnej cerkwi.

W roku 2010 została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego prawem chronionych pod nr B-350. W roku 2011 nad płytą wzniesiono wiatę, która jest repliką górnej, tutejszej dzwonnicy cerkiewnej zniszczonej po roku 1968. Wymiary płyty: 180x84x22. Waga: około 800 kg.

Herb rodowy umieszczony na płycie może być zarówno herbem rodu Dubrawskich (Sas), ówczesnych właścicieli Chmiela, jak i rodu Orlickich (Nowina), z którego wywodził się mąż Fieronii. Może tez być kompilacją obu tych herbów.

Inskrypcję na płycie wyrytą cyrylicą odczytał w roku 2004 kustosz Muzeum-Zamku w Łańcucie mgr Jarosław Giemza: "Roku Bożego 1644, miesiąca lipca, dnia 17. Tu leży szlachetna Pani Feronia rodzona córka Pana Ewstafia Dubrawskoho, a małżonka Pana Joana Orłyckoho. Spoczywa tu w wierze, czeka daru, który darem obiecane w niebie Królestwo"

Źródło: Tablice informacyjne przy kościele w Chmielu.

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Chmiel
38-713 Chmiel
place
49.220686, 22.601428Skopiowano do schowka
N49º13'14.47", E22º36'5.141"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.