Historyczna nazwa: Cerkwisko w Zatwarnicy
Opis

Makieta grekokatolickiej cerkwi filialnej pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja, która została spalona w trakcie wysiedlenia mieszkańców w 1946 r. Makietę cerkwi wykonał Aleksander Polańczuk ze Skorodnego. Makieta cerkwi jest ogólnodostępna i znajduje się na terenie ośrodka, obok starego cerkwiska.

Źródło: bieszczadzka24.pl

Historia

Grekokatolicka cerkiew filialna w Zatwarnicy pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Pierwotna wzmiankowana w 1588 r., ostatnia drewniana zbudowana w 1774 r., odnowiona w 1891 r. Była świątynią trójdzielną, na planie podłużnym, z dachem trójkalenicowym, krytym blachą. Całość otaczał wydatny daszek okapowy umieszczony poniżej okien, również pobity blachą. Nad nawą wznosiła się niewielka wieżyczka na sygnaturkę w formie ślepej latarni. Cerkiew otacza cmentarz cerkiewny na planie ośmioboku o pow. 5 arów, pozbawiony nagrobków. Na południowy zachód od niego cmentarz grzebalny w kształcie czworoboku o pow. 11 arów, na którym zachowało się kilka starych nagrobków. Jest on nadal użytkowany na potrzeby obecnych mieszkańców wsi uczęszczających do filialnego kościoła rzymskokatolickiego pw. Dobrego Pasterza.

W XVIII w. Zatwarnica stała się siedzibą dekanatu obrządku wschodniego. Około 1772 r. obejmował on 42 parafie greckokatolickie. W efekcie reform prowadzonych przez cesarza Józefa II potowa cerkwi parafialnych stała się filialnymi. Również tutejsza parafia została zlikwidowana, a cerkiew przyłączona do parafii w Dwerniku. Mimo to Zatwarnica nadal była siedzibą dekanatu. W 1828 r. tworzyło go 21 parafii, a od 1869 r. 19 parafii. W 1924 r. siedzibę dekanatu przeniesiono do Lutowisk. W latach trzydziestych XX w. parafia ponownie została erygowana, nie posiadała jednak własnego proboszcza, dlatego zarządzał nią proboszcz z Chmiela. Ostatnim administratorem tutejszej parafii byt od kwietnia 1942 r. ks. Anatolij Zinowij Klisz. W czerwcu 1946 r. został wywieziony wraz częścią mieszkańców wsi na „Ukrainę sowiecką”.

Uposażenie cerkwi w 1914 r. obejmowało 16 morg pola, 1 morgę i 297 sążni łąki, 848 sążni pastwiska. We wsi znajdował się również przydrożny krzyż z 1848 r. ustawiony na pamiątkę zniesienia pańszczyzny, dziś już nieistniejący. Ponadto we wsi istniało bractwo trzeźwości liczące ok. 113 członków w 1928 r.

Cerkiew wraz z zabudową wsi została spalona w trakcie wysiedlenia mieszkańców w 1946 r. W trakcie prac porządkowych na cerkwisku został odnaleziony, przez mieszkańca wsi, jeden z trzech krzyży, pochodzący prawdopodobnie ze spalonej cerkwi.

Źródło: Stanisław Kryciński - tablice informacyjne przy cerkwi

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zatwarnica 12
38-713 Zatwarnica
place
49.222169, 22.548373Skopiowano do schowka
N49º13'19.808", E22º32'54.143"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.