Muzeum Hutnictwa - Oddział Historii Miasta i Regionu w Chorzowie
Muzeum miejskie w Chorzowie mieści się w XIX-wiecznym budynku w centrum miasta, przy ulicy Powstańców 25. Zakres jego działalności jest bardzo zróżnicowany, specjalizuje się bowiem w gromadzeniu numizmatów i medali, ale posiada także działy poświęcone historii i etnografii Śląska (ze szczególnym uwzględnieniem Chorzowa) oraz zbiory sztuki współczesnej o tematyce przemysłowej. Muzeum prowadzi ponadto działalność wydawniczą i edukacyjną.
Historia Muzeum
Początki Muzeum w Chorzowie sięgają lat 20. ubiegłego stulecia. Wtedy właśnie pasjonaci zaczęli gromadzić pierwsze eksponaty. W latach 30. powołano do życia Muzeum Ziemi Bytomskiej, skupiające się na historii i etnografii Śląska. Wybuch II wojny światowej zawiesił działalność muzeum, a jego zbiory przejęło bytomskie Muzeum Krajowe. Sytuacja chorzowskiego muzeum ustabilizowała się po zagospodarowaniu obecnej siedziby w 1957 roku.
Wystawy w Muzeum
Od 2006 roku Muzeum miejskie w Chorzowie prezentuje bardzo interesującą wystawę „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk.” To historia mennictwa w Polsce i na Śląsku, od czasów średniowiecznych do dziś, oparta na bogatych zbiorach działu numizmatycznego. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna z wykorzystaniem komputera i ekranu dotykowego, zatytułowana „Technika mennicza w średniowieczu i czasach nowożytnych”. Można też samemu starodawną metodą wybić pamiątkowy żeton. Również inne działy mają się czym pochwalić. Cenne numizmaty uzupełnia około 9 tysięcy medali, odznaczeń i oznak, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. W dziale sztuki odnajdziemy obrazy sygnowane przez takich mistrzów, jak Jerzy Duda-Gracz i Rafał Malczewski, ale warto się też zainteresować pracami mniej znanych artystów, których zafascynował industrialny krajobraz. Dla badaczy Śląska bezcenne są działy historyczny i etnograficzny, z efektownymi kolekcjami np. pocztówek czy zdjęć portretowych oraz zabytkami kultury ludowej Górnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum miejskie w Chorzowie wydaje m.in. „Zeszyty Chorzowskie”; zaprasza także do skorzystania z oferty edukacyjnej.
Źródło: slaskie.travel
Początki działalności Muzeum w Chorzowie sięgają 1925 r. Placówka powstała w poł. lat 30. XX w. jako Muzeum Ziemi Bytomskiej. Pierwsze lata upływały na intensywnym tworzeniu zasobów muzealnych, do których pozyskiwano głównie zabytki historyczne i etnograficzne z terenu Górnego Śląska. Podczas II wojny światowej zbiory te uległy znacznemu rozproszeniu. Wznowienie działalności placówki nastąpiło w 1945 r., jednak brak stałej siedziby spowodował, iż zbiory kilkakrotnie przemieszczano. Stabilizacja w działalności Muzeum nastąpiła ostatecznie w 1957 r., kiedy to uzyskało ono siedzibę w obiekcie z końca XIX w. przy ulicy Powstańców, w którym mieści się do dnia dzisiejszego. Placówka przyjęła nową nazwę – Muzeum w Chorzowie. Od 1991 r. jest ono samorządowym.
Źródło: peuk.fiiz.pl