Wieże KWK "Polska" w Świętochłowicach
Właścicielem był baron śląski Guido Henckel von Donnersmarck. Eksploatację kopalni rozpoczęto w 1872 wraz z następującymi kopalniami i polami górniczymi: "Fausta", "Falvabanhof", "Ottilie", "Guttmannsdorf", "Heyduck", "Kleinigkeit", "Bohlen", "Faustin", "Gutt Gluck", "Hugo" i "Kalina".
Do 1922 kopalnia nosiła nazwę "Deutschland" (na cześć zjednoczenia Niemiec). Od 1922 do 1937 nazywała się "Niemcy". 3 maja 1937 roku nadano nazwę "Polska".
Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1972 roku została połączona z kopalnią "Prezydent" w Chorzowie pod nazwą "Polska". W 1979 roku wydobycie roczne kopalni wynosiło 2 037 838 ton. Oficjalnie przestała istnieć w 1995.
W latach 1884 – 1887 zbudowano dwa budynki nadszybia z wieżami szybowymi I i II, które miały obsługiwać nowo otwarte poziomy 180 m i 225 m. Szyby te zostały wyposażone w nowoczesne jak na owe czasy maszyny wyciągowe. Wieża wyciągowa szybu I jest czterokondygnacyjną wieżą na rzucie kwadratu, o konstrukcji stalowej. Ostatnia kondygnacja jest nadwieszona i w niej mieściła się maszyna wyciągowa. Wieża wyciągowa szybu II jest wieża o konstrukcji stalowej, typ kozłowy. Wspierają ją cztery podpory ustawione pod kątem. Tego typu konstrukcja jest bardzo rzadko spotykana na naszym terenie. Kompleks produkcyjny szybów I i II wraz z maszynami, warsztatami i halą przetwornic uznany został za budynki i budowle unikalne, nie tylko na skalę kraju, ale całej Europy. Niestety zaniedbania podmiotów odpowiedzialnych za ich stan spowodowały, że do dnia dzisiejszego pozostały tylko dwie wieże szybowe.
Źródło: www.slaskie.travel
Historia Kopalni węgla kamiennego ,,Polska" rozpoczyna się w roku 1873. Wtedy to z połączenia pól górniczych powstała kopalnia ,,Deutschland", jej włascicielem był Guido Henckel von Donnersmarck. Po roku 1922 zmieniono jej nazwę na ,,Niemcy" a w roku 1937 na ,,Polska". Kopalnią ,,Deutschland" stała się ponownie w roku 1939 aż do końca drugiej wojny światowej. Już po wojnie znów zmieniono nazwę kopalni na ,,Polska" i włączono ją do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W roku 1995 zaprzestano wydobycia na skutek wyczerpania złóż węgla kamiennego.
Obecnie pamiątkami po kopalni ,,Polska" są budynki dyrekcji kopalni (obecnie komenda policji w Świętochłowicach) oraz dwie wieże wyciągowe. Wyższa, typu basztowego powstała w roku 1908, niższa typu kozłowego powstała w latach 1889-1891. Prowadzone są starania aby te zabytki techniki odrestaurować i uczynić z nich miejsce spotkań oraz wydarzeń kulturalnych.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Korzystanie z terenu Wież KWK Polska w godzinach otwarcia obiektu ( plac zabaw, mini golf, siłownia pod chmurką ) – bezpłatne