Krzyż - Boża Męka (ul. Parkowa)

Data powstania obiektu: pocz. XX w.

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część prosta. Na niej płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy węższa. Na jej froncie, w płycinie, współczesna tablica z ozdobnym napisem: Szczęść Boże Rok 1827. Poniżej nazwisko R. J. Tkocz 2002. Podstawa oddzielona od cokołu podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół szerokością dorównuje górnej części podstawy. W nim wnęka zwieńczona łukiem trójlistnym ostrym wewnątrz i łukiem na zewnątrz. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu z płytkimi wygięciami, mocno podcięty od dołu. W polach wygięć, z trzech stron sześciolistne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej z gorejącym sercem przebitym małym mieczem. Maria prawą ręką błogosławi, lewą trzyma się za serce. Figura stoi na stopniu o złożonej konstrukcji – górna warstwa stopnia ośmiokątna, dolna prostokątna, w dole stopnień zwęża się trójkątnie, zakończony gałką.

Krzyż: Wysmukły krzyż na sześciennej stopce. Belki krzyża fazowane, zakończone koniczynkowo. Figura Chrystusa pełna, wysmukła. Kartusz INRI w postaci poziomej, niesymetrycznej blaszki.

Otoczenie:Krzyż stoi na skraju ronda, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Wokół zasadzone ozdobne krzewy.

Uwagi: Data na krzyżu wskazuje na 1827 r., ale nie może to być data powstania obecnego krzyża. Być może chodzi o wcześniejszy krzyż stojący w tym miejscu.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Parkowa
44-230 Czerwionka-Leszczyny
place
50.148866, 18.677668Skopiowano do schowka
N50º8'55.918", E18º40'39.605"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.