Akademickie Centrum Kultury i Sportu Politechniki Częstochowskiej w Częstochowie
Działalność Akademickiego Centrum Kultury i Sportu Politechniki Częstochowskiej jest bardzo szeroka i ma wieloletnią tradycję. Organizuje on programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania teatralne oraz wystawy artystyczne (fotografia, malarstwo). Imprezy organizowane przez ACKiS reprezentują wysoki poziom artystyczny i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska studenckiego i mieszkańców Częstochowy. Dzięki warunkom lokalowym i sprawnej organizacji działalność ACKiS to także sympozja naukowe, konferencje, kursy, targi, spotkania jubileuszowe, bankiety, bale okolicznościowe. Przy ACKiS działa najstarszy w Polsce Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs”, który od ponad 60 lat propaguje kulturę filmową wśród studentów i mieszkańców Częstochowy. Placówka to miejsce z dobrą tradycją i doświadczeniem, dzięki czemu od wielu lat jego znaczenie dla kształtowania zachowań prokulturowych i prosportowych nie maleje.
Źrółdo: peuk.fiiz.pl
Akademickie Centrum Kultury powstało dzięki inicjatywie Rektora Politechniki prof. dr hab. Janusza Szopy. Jego głównym zadaniem było krzewienie kultury w środowisku akademickim i wśród mieszkańców Częstochowy, okolic i szeregu zaprzyjaźnionych miast. Jego propozycje były bardzo różnorodne, zaczynając od muzyki poważnej, poprzez malarstwo, grafikę, fotografikę, film, do muzyki rozrywkowej, teatru i kabaretu, na tańcu nowoczesnym skończywszy.
W działalności ACK na wyróżnienie zasługują:
- współpraca z organizacjami studenckimi, m.in. przy organizacji juwenaliów;
- działalność Chóru Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Teatru Tańca Politechniki Częstochowskiej, Teatru Politechniki Częstochowskiej „4 x Lepsi” oraz Dyskusyjnego Klub Filmowy „Rumcajs” (funkcjonuje do dnia dzisiejszego);
- organizacja wystaw i wernisaży, w tym m.in. wernisażu studenta Politechniki Częstochowskiej Wydziału Elektrycznego Piotra Barońskiego oraz częstochowskiego malarza i rzeźbiarza Szymona Wypycha;
- organizację Regionalnych Eliminacji do Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA – najstarszego i największego w Polsce przeglądu twórczości studenckiej, którego historia sięga 1966 r., Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Teatralnego, Wiosny i Kulturalnej Jesieni Studentów;
- organizację Mistrzostw Polski „Dance Show” w 2004 r.
Akademickie Centrum Kultury było jednym z najprężniej działających ośrodków kulturalnych w Częstochowie. W swoich progach gościło rocznie ponad 100 tysięcy widzów, organizując w tym samym czasie ok. 200 różnorodnych imprez. Gromadziło animatorów kultury z dziedziny teatru, tańca, filmu, muzyki chóralnej, a także sympatyków filatelistyki, numizmatyki, brydża, szachów, różnorodnych gatunków muzyki czy języków obcych.
Na bazie Akademickiego Centrum Kultury w 2005 r. powstało Akademickie Centrum Kultury i Sportu, które kontynuuje bogate dzieło swoich poprzedników, prowadząc m.in.
- Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” (którego działalność reaktywował),
- Chór Politechniki Częstochowskiej,
- Studencki Teatr „Trybik”,
- scenę kabaretową Politechniki „Polikabareciarnia”.
a także realizując dodatkowo program rekreacyjno-sportowy. W Akademickim Centrum Kultury i Sportu spotykają się ludzie nauki i sztuki, osoby o różnych wyznaniach, specjaliści z różnych dziedzin. Organizowane są sympozja naukowe, konferencje, kursy, targi, zjazdy, wernisaże, spotkania jubileuszowe, bale okolicznościowe, a także spotkania hobbystyczne. Realizowana jest podstawowa misja Akademickiego Centrum Kultury i Sportu mająca na celu ułatwianie dostępu do kultury i sportu młodzieży akademickiej oraz promowanie samej uczelni. ACKiS pozostaje więc od wielu lat znaczącą placówką kulturalną na mapie Częstochowy.
Źóło: peuk.fiiz.pl