Kino Sferyczne – Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Data powstania obiektu: 2006 r.
Opis

Idea budowy planetarium w Częstochowie zrodziła się z potrzeby udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesnych zdobyczy nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Planetarium, będące na wyposażeniu Zakładu Dydaktyki Fizyki i Astronomii, ma spełniać ważną rolę w astronomicznym przygotowaniu studentów do późniejszej pracy pedagogicznej oraz ma w sposób bezpośredni oddziaływać na młodzież szkolną poprzez otwarte seanse. Z racji zakotwiczenia na uczelni wyższej może oddawać również nieocenione przysługi w procesie kształcenia studentów. Dla przykładu studenci mogą tworzyć swoje własne trójwymiarowe grafiki komputerowe i testować je bezpośrednio na ekranie sferycznym planetarium. Tematyka utworów może być dowolna, nie tylko astronomiczna. Z możliwości aparatury mogą korzystać zarówno przyrodnicy, jak i artyści (zajmujący się np. projektowaniem wnętrz).

Planetarium zaopatrzone jest w projektor Digistar III. Organizowane seanse trwają ok. godziny.

Planetarium organizuje następujące pokazy w tzw. kinie sferycznym:

  • „Lodowe krainy” – pokaz w polskiej i angielskiej wersji językowej;
  • „Dwa szkiełka” – pokaz w polskiej i angielskiej wersji językowej;
  • „ Prędkości kosmiczne” – lekcja fizyki przygotowana specjalnie dla szkół ponadgimnazjalnych;
  • „Cuda Wszechświata” – pokaz w polskiej, angielskiej i hiszpańskiej wersji językowej;
  • „Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej” – pokaz w polskiej i angielskiej wersji językowej;
  • „Znaki na niebie” – pokaz w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Budowę obiektu na potrzeby Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego uczelni wraz z lokalem przeznaczonym dla planetarium zapoczątkowano w 1990 r. Oficjalne zakończenie prac związanych z budową nastąpiło w 1999 r., a otwarcie samego pomieszczenia planetarium miało miejsce rok później. Ze względu jednak na podejrzaną gospodarkę finansami w czasie budowy zabrakło państwowych pieniędzy na przewidziany wcześniej zakup planetaryjnej aparatury projekcyjnej. W pomieszczeniach planetarium zorganizowano więc awaryjną salę dydaktyczną, gdzie prowadzono zajęcia ze studentami. Wydawało się wówczas, iż ambitne plany stworzenia planetarium pozostaną niezrealizowane. Jednak, dzięki zaangażowaniu pracowników i władz uczelni, udało się osiągnąć założony cel.

W lipcu 2004 r. doszło do spotkania dr Bogdana Wszołka z Robertem Hillem z Planetarium Armagh w Północnej Irlandii na konferencji w St. Petersburgu, które na początku 2005 r. zaowocowało wypracowaniem możliwości sprowadzenia do Częstochowy cyfrowej aparatury planetaryjnej. Już w grudniu 2005 r. – na wniosek prezydenta miasta dr Tadeusza Wrony – Rada Miasta Częstochowy przyznała środki niezbędne na sprowadzenie i instalację systemu planetarium.

Dzięki temu w 2006 r. zainstalowano system Digistar 3 SP. Ta wielka chwila miała miejsce w dniach 18–23 września. Instalacji dokonał specjalista z Salt Lake City, Stanford Pitcher, w towarzystwie pracowników Wydziału Fizyki i polskich specjalistów (Bogdana Wszołka, Marka Orkisza i Marka Nowaka). Równolegle do instalacji, i w okresie bezpośrednio ją poprzedzającym, i po niej następującym, wykonano dodatkowo wiele koniecznych prac remontowych i zakupiono szereg elementów wyposażenia planetarium.  

W rok później uroczyście otwarto planetarium i udostępniono je zwiedzającym.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Armii Krajowej 13 /15
42-200 Częstochowa
Tel.: 34 361 49 18 wewn. 298
Tel. kom.: 533 946 576
place
50.820225, 19.116753Skopiowano do schowka
N50º49'12.81", E19º7'0.311"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.