Data powstania obiektu: 1905 r.

Muzeum Częstochowskie jest miejską instytucją kultury, której głównym zadaniem jest dokumentowanie dziedzictwa i przeszłości nie tylko Częstochowy, ale również całej Polski. W jego zbiorach znajdują się:

  • polskie i regionalne malarstwo, w tym m.in. dzieła Malczewskiego, Weissa, Cybisa, Axentowicza oraz bogaty zbiór polskiej sztuki graficznej;
  • kolekcja polskiej sztuki dewocyjnej;
  • ekspozycja z zakresu regionalnej kultury ludowej;
  • ekspozycja broni, monet i medali;
  • ekspozycja owadów;
  • ekspozycja archeologiczna.

Muzeum prezentuje swoje zbiory w kilku miejscach na terenie całej Częstochowy. Miejscami ekspozycji muzealnej są:

  • Ratusz miejski, gdzie prezentowane są wystawy stałe: „Dzieje Miasta Częstochowy: etap I – Od pradziejów do końca XVIII w., etap II – Lata 1793–1921”, „Gabinet wybitnych Częstochowian” i wystawy zmienne dotyczące sztuki współczesnej. Dodatkowo w ratuszu istnieje możliwość podziwiania panoramy miasta z platformy widokowej. Ratusz to najbardziej reprezentacyjny budynek muzeum. Przez ponad sto lat był siedzibą administracyjnych władz miejskich, w 1967 r. został przekazany miejskiemu muzeum. Architektoniczny projekt obiektu opracował Franciszek Reinstein.
  • Pawilon Wystawowy i Etnograficzny w Parku im. St. Staszica, gdzie prezentowane są wystawy zmienne.
  • Galeria Malarstwa i Rzeźby, która mieści się w zabytkowej kamienicy mieszczańskiej z początku XX w. przy ulicy Katedralnej 8, i która prezentuje – na tle zachowanym polichromii ściennych i sufitowych, stiuków i zabytkowych pieców – ekspozycje stałe: „Sztuka okresu Młodej Polski”, „Polska sztuka awangardowa i nowoczesna”, „Sztuka Częstochowy XIX i I poł. XX w”.
  • Muzeum Pielgrzymowania przy alei NMP 47, które mieści się w odrestaurowanej kamienicy z 1875 r. i które prezentuje stałą ekspozycję pamiątek związanych z wielowiekową tradycją pielgrzymowania na Jasną Górę oraz wystawy zmienne o tematyce sakralnej i pielgrzymkowej.
  • Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23, w którym znajduje się stała ekspozycja muzealna dedykowana poetce.
  • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku St. Staszica, które prezentuje jedyną w Polsce stałą ekspozycję poświeconą historii górnictwa rud żelaza.
  • Rezerwat Archeologiczny przy ulicy Łukasińskiego 20, w którym chronione jest jedyne w Polsce, pochodzące z wczesnej fazy okresu halsztackiego (750–550 r. p.n.e.) cmentarzysko kultury łużyckiej.
  • Zagroda Włościańska przy ulicy 7 Kamienic 4, w której prezentowane są wystawy zmienne sztuki ludowej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Aleja Najświętszej Maryi Panny 45A
42-200 Częstochowa
Tel.: 34 360 56 31
Tel.: 34 360 54 55
place
50.811258, 19.113202Skopiowano do schowka
N50º48'40.529", E19º6'47.527"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.