Kwatera prawosławna na cmentarzu "Kule” w Częstochowie

Nr w rejestrze zabytków:
415/87 z 25.02.1987
Data powstania obiektu: lata 70. XIX w.

Cmentarz prawosławny w Częstochowie − nieistniejący już cmentarz w Częstochowie dla zmarłych wyznania prawosławnego, założony w 1898.

Cmentarz powstał w roku 1898 roku, gdy władze miejskie wydzieliły teren z katolickiego cmentarza św. Rocha i cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Aż do czasu uruchomienia cmentarza pogrzeby odbywały się na terenie przylegającym do cerkwi Świętych Cyryla i Metodego na pl. Magistrackim, a od lat 70. XIX wieku na wydzielonym terenie na cmentarzu Kule. Po przekształceniu cerkwi w kościół katolicki groby przeniesiono na cmentarz Kule.

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości władze zdecydowały o likwidacji cmentarza i przekazaniu jego terenu cmentarzowi katolickiemu. Po interwencji ewangelików miasto podjęło decyzję o zwrocie cmentarzowi ewangelickiemu terenów zabranych w 1898. Decyzja spotkała się z gwałtownym protestem częstochowskiego kościoła katolickiego, który usiłował ją na wszelkie sposoby zablokować. Ostatecznie rok później, po interwencji w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego i u katolickiego biskupa kujawsko-kaliskiego, ewangelicy uzyskali wnioskowany grunt.

Mury otaczające cmentarz prawosławny rozebrano i wykorzystano do rozdzielenia cmentarzy katolickiego i ewangelickiego. Groby prawosławnych z terenu przyznanego ewangelikom w większości przeniesiono na cmentarz Kule, a z terenu cmentarza katolickiego zachowano.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 10 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Cmentarna 77
42-202 Częstochowa
place
50.828331, 19.132489Skopiowano do schowka
N50º49'41.992", E19º7'56.96"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół prawosławny

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.