Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie
Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie to najbardziej uroczyste, oficjalne święto z udziałem rolników z całego kraju, hierarchów kościelnych, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa oraz prezydenta RP. Co roku na Jasną Górę przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, aby dziękować za plony.
Dożynki Jasnogórskie to jedno z największych wydarzeń w Częstochowie. Podczas uroczystej mszy składa się i święci chleb oraz wieńce żniwne. Po mszy świętej można zwiedzać w alejach NMP Krajową Wystawę Rolniczą z maszynami i artykułami rolnymi, drobnym inwentarzem i roślinami. Od lokalnych twórców można zakupić tradycyjne rękodzieło, a także regionalne produkty spożywcze. Na placu Biegańskiego odbywaja się koncerty ludowych zespołów pieśni i tańca z Polski i zagranicy w ramach organizowanych wtedy Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Przy okazji Dożynek Jasnogórskich organizowane są także konkursy, np. Sztuki Ludowej oraz wystawy.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się w częstochowskim sanktuarium w każdą pierwszą niedzielę września.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Impreza odbywa się co roku w pierwszy weekend września.