Rynek Wieluński w Częstochowie

Nr w rejestrze zabytków:
460/89 z 21.06.1989
Rynek Wieluński w Częstochowie - czestochowa rynek wielunski 1
Rynek Wieluński w Częstochowie - czestochowa rynek wielunski
Rynek Wieluński w Częstochowie - czestochowa rynek wielunski 2
Rynek Wieluński w Częstochowie - czestochowa rynek wielunski 01
Data powstania obiektu: ok. 1707 r.
Opis

Rynek Wieluński w Częstochowie to prostokątny plac na północ od Jasnej Góry, stanowiący dawniej centrum podklasztornej wsi. Obecna zabudowa wokół Rynku pochodzi z końca XIX wieku. Stoi tu mały neogotycki kościół pw. Pana Jezusa Konającego konsekrowany w 1906 roku, a rozbudowany w 1925. Wcześniej na jego miejscu istniała, opisywana już w roku 1786 kaplica z przytułkiem zlikwidowanym w 1838 roku.

Z Rynku wychodzi kilka ulic, w tym znaczenie dla ruchu komunikacyjnego Częstochowy ma ul. św. Rocha prowadząca do Wielunia i Kluczborka oraz Aleja Jana Pawła II. Ważną ulicą odchodząca od Rynku jest ul. Wieluńska łącząca Rynek z Klasztorem Jasnogórskim. Nazwa rynku nawiązuje do miasta Wieluń, do którego, od czasów średniowiecza, wiedzie droga wychodząca z rynku w kierunku północno-zachodnim. Rynek Wieluński ma boki o długości 260, 250, 120 i 90 m. Dawniej odbywały się tu targi końskie. Plac służył także na postój dla wozów pielgrzymów.

I tak jest do dzisiaj – rynek pełni funkcję parkingu dla mieszkańców i pielgrzymów udających sie na Jasna Górę.

Dawniej przez Rynek Wieluński przebiegał strumień, który zakopano podczas wytyczania drogi – obecnie aleja Jana Pawła II.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

W miejscu obecnego Rynku mieściła sie dawniej osada podklasztorna Częstochówka, lokowana w 1717 roku jako odrębne miasto. Przed połączeniem z Częstochową centralnym punktem był tu Rynek Wieluński i łącząca go z Klasztorem Jasnogórskim ul. Wieluńska.

1 listopada 1943 roku miejsce to było świadkiem tragicznych wydarzeń. Na oczach spędzonych na Rynek Wieluński mieszkańców Częstochowy Niemcy rozstrzelali 10 więźniów politycznych Zawodzia, w odwecie za zabicie przez nieznanych sprawców niemieckiego policjanta. Skazańców przywiązano drutem kolczastym do rusztowania ustawionego pod ścianą jednego z budynków. Mordu dokonał pluton egzekucyjny policji ochronnej.

Po wojnie ufundowano tablicę, która znajduje się na Rynku Wieluńskim. Na cmentarzu św. Rocha, na zbiorowej mogile, w której spoczywają, wystawiono tablicę upamiętniającą zamordowanych w czasie tej egzekucji.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

rynek Wieluński
42-200 Częstochowa
place
50.816693, 19.096212Skopiowano do schowka
N50º49'0.095", E19º5'46.363"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.