Tężnia solankowa w Dębowcu
W centrum wsi znajduje się tężnia. Jest to drewniana budowla o okrągłym kształcie i wysokości 3,5 metra. Do niej ze specjalnego zbiornika tłoczna jest solanka, która spływa po gałązkach tarniny. Osoby chcące wdychać leczniczą mgiełkę mogą przebywać zarówno w środku budowli, jak i spacerować lub siedzieć na ławeczkach wokół niej. Samo przebywanie w najbliższej okolicy tężni umożliwia inhalację, podobną do tej nad Bałtykiem. Z powodu wybitnych walorów solanki, tutejsza inhalacja uchodzi jednak za znacznie lepszą.
Eksploatację solanki prowadziły Uzdrowiska najpierw Jastrzębie - Zdrój, a następnie Ustroń, które warzyły z niej zabłocką sól leczniczą jodowo - bromową.
Solanka z Dębowca posiada jedną z najwyższych w świecie koncentrację takich minerałów jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen i zaliczona jest Rozporządzeniem Rady Ministrów z lutego 2006 r. (Dz. U. nr 32/2006 poz. 220) do wód leczniczych i termalnych.
Solanka, jak i produkowana z niej sól od wielu lat wykorzystywana jest do:
- inhalacji
- okładów
- płukania gardła
- kąpieli
Przebywanie w najbliższej sterie w pobliżu fontanny umożliwia naturalną inhalację dróg oddechowych, podobną do przeprowadzonej w strefie nadmorskiej z tą różnicą, że nasza solanka jest biologicznie czysta i zawiera wielokrotnie większą mineralizację (np. jodu w 1 litrze jest prawie 20 razy więcej niż w Bałtyku).
Zabłocka sól lecznicza wykorzystywana była przez Uzdrowiska w Jastrzębiu - Zdroju i Ustroniu oraz w terapii domowej do wspomagania leczenia wielu schorzeń między innymi:
- dróg oddechowych - angina, zapalenie migdałków, nieżyty, pylica, astma, alergia
- reumatycznych - zwyrodnienia stawów i kregosłupa, dyskopatia, korzonki
- dermatologicznych - grzybice, łuszczyca, rybia łuska, atopowe zapalenie, cellulit
- ginekologicznych - zapalenia przydatków, opryszczka, niacieki pooperacyjne
- przemiany materii - niedoczynność tarczycy, dnawe zapalenie stawów
- ponadto - w zaburzeniach snu, stresie, nerwicach, rekonwalescencji, regeneracji po wysiłku, odchudzaniu w kąpielach rozgrzewających, hartujących i do uzupełnienia niedoborów jodu oraz w kosmetyce do nawilżenia, odżywienia i ujędrnienia skóry w celu opóźnienia procesu jej starzenia.
Źródło: slaskie.travel
Na pokłady solankowe natrafiono tutaj w 1912 roku, a początki przemysłowego wydobycia datowane są na lata 50 XX w. Złoża solankowe zalegają na głębokości ok. 500 m, a ich skład jest unikatowy na skalę europejską. Tężnia solankowa w Dębowcu działa od 2014 roku i znajduje się w centrum miejscowości, w niewielkim parku na skrzyżowaniu ulic Katowickiej oraz Szkolnej. Pierwotnie była to fontanna w kształcie grzyba po którym spływała solanka, obecna tężnia jest wybudowana na planie koła o kilkunastu metrach średnicy.