Grupy obiektów:Dolina Chochołowska
Siwa Polana - 2022 siwa polana 2
Siwa Polana - tatry siwa polana dron 1
Siwa Polana - siwa polana krzyz papieski 2017 1
Siwa Polana - crocus blooming in siwa polana panoramio 8
Siwa Polana - siwa polana a2
Siwa Polana - chocholowska valley panoramio
Siwa Polana - 2022 siwa polana park linowy 1
Siwa Polana - palenica koscieliska t79
Siwa Polana - polana siwa a1a
Siwa Polana - siwa polana a4
Siwa Polana - 2022 siwa polana 1
Siwa Polana - siwa polana a5
Siwa Polana - siwa polana krzyz papieski inskrypcja 2017
Siwa Polana - siwa polana krzyz papieski 2017 2
Siwa Polana - siwa polana t16
Siwa Polana - siwa polana t79
Siwa Polana - witow poland panoramio 1
Opis

Siwa Polana położona jest u wylotu Doliny Chochołowskiej na wysokości 910–935 m n.p.m., na obrzeżu Tatr Zachodnich. Znajduje się w odległości 1 km od drogi Zakopane – Witów – Czarny Dunajec (Droga Wojewódzka 958), od której poprowadzono do doliny wąską, asfaltową drogę. Siwa Polana to jedno z nielicznych miejsc w Tatrach, które zachowało swój pasterski charakter, gdyż po dziś dzień odbywa się tu kulturowy wypas owiec. Są tu zatem szałasy, w których można kupić oscypki i inne regionalne wyroby. Właścicielem zarówno polany, jak i całej Doliny Chochołowskiej jest Wspólnota Ośmiu Uprawnionych Wsi i to ona pobiera opłaty na wejściu, a nie Tatrzański Park Narodowy, jak to bywa w innych tatrzańskich dolinach.

Do parkingu na Siwej Polanie dojechać można od DW 958, przy której stoi dobrze widoczny drogowskaz z napisem „Dolina Chochołowska”. Można skorzystać również z ransportu busami prosto spod zakopiańskiego dworca. Na polanie isnieje możliwość wypożyczenia roweru i dojechania nim w głąb doliny. Najdalej można dojechać zaprzęgiem konnym, bo aż pod samo Schronisko na Polanie Chochołowskiej.

Na Siwej Polanie w 1983 r. lądował helikopter z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie, co upamiętnia żelazny krzyż, stojący w tym miejscu, a nieco dalej znajduje się także pomnik pomordowanych przez hitlerowców.

Przyroda
Na polanie wiosną zakwitają krokusy, a jesienią zimowit jesienny. Siwa Polana jest najniższym w Polsce miejscem, gdzie naturalnie występuje bardzo rzadka roślina tatrzańska – pełnik siedmiogrodzki.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Siwa Polana była niegdyś samodzielną polaną (tzn. nie należała do żadnej hali). Była koszona i intensywnie wypasana. Zatrzymywały się na niej na popas stada owiec pędzone na wyższe pastwiska w Dolinie Chochołowskiej. Była własnością wspólną, głównie gazdów z Czarnego Dunajca. Około 1800 roku miała już 24 właścicieli. W 1809 jeden z nich postawił na polanie drewniany krzyż z napisem: „Fundator Jan Łusczek A.D. 1809”.

Siwa Polana była też świadkiem wydarzeń tragicznych. 27 grudnia 1939 r. okupanci niemieccy rozstrzelali na niej 9 Polaków. Upamiętnia to wydarzenie skałka i pamiątkowy nagrobek na południowym końcu polany, w miejscu tego zdarzenia.

Podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 23 czerwca 1983 r. na Siwej Polanie lądował helikopter papieski. Na pamiątkę tego górale odnowili istniejący wmurowany w kamień krzyż żelazny z początków XIX wieku i zamieścili na nim tabliczkę upamiętniającą to wydarzenie. Znajduje się on środku polany, po lewej stronie drogi.

Na Siwej Polanie zachowało się kilka oryginalnych budynków będących pozostałością dawnego pasterstwa; szałasy, stodoły, stajnie, letnie domki. Była tutaj cała „letnia wieś”. Obecnie powstało tutaj wiele nowych drewnianych budowli.

Źródło: wikipedia.pl

Turystyka

Obecnie Siwa Polana jest w dalszym ciągu użytkowana pastersko, prowadzi się tutaj kulturowy wypas owiec i bydła, można kupić oscypki i bundz. Na pierwszy plan obecnie wysuwa się jednak jej znaczenie turystyczne. Jest punktem początkowym zwiedzania Doliny Chochołowskiej. Można do niej dojechać samochodem lub busem. Dalej obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów zmechanizowanych. Na polanie jest płatny parking, końcowy przystanek busów, wypożyczalnia rowerów górskich, bufety, karczma, sklepik, kolejka „Rakoń” i punkt sprzedaży biletów wstępu do parku narodowego. Bilety sprzedaje tutaj nie TPN, lecz Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie, do której należy obszar Doliny Chochołowskiej i Lejowej. Dalej wędrować można:

  • pieszo. Czas przejścia: do Chochołowskiej Polany (7,5 km) 1:55 h
  • kolejką turystyczną „Rakoń”, która kursuje co pół godziny i dojeżdża do polany Huciska
  • rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, bo do leśniczówki
  • bryczką góralską, którą można dojechać jeszcze dalej – do samej Polany Chochołowskiej.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne porzebiegające przez Siwą Polanę:

  • szlak turystyczny zielony – górnym skrajem polany, na obrzeżach lasu prowadzi zielony szlak z Kir obok wylotu Doliny Lejowej na południowo-zachodni skraj Siwej Polany, gdzie łączy się z asfaltową drogą wchodzącą na teren TPN i prowadzi dalej dnem Doliny Chochołowskiej do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Szlak jest przedłużeniem Drogi pod Reglami.
    • Czas przejścia z Kir na Siwą Polanę: 50 min w obie strony
    • Czas przejścia z Siwej Polany do schroniska: 1:55 h, ↓ 1:30 h
    • Czas przejścia szosą od połączenia ze szlakiem do parkingu i punktu opłat: 15 min w obie strony

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

34-512 Witów
place
49.280080, 19.840280Skopiowano do schowka
N49º16'48.288", E19º50'25.008"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Miejsce Przyjazne Rowerzystom (MPR)
Bruzda Podtatrzańska
Dla wózków z dzieckiem

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.