Grupy obiektów:Dolina Chochołowska
Wywierzysko Chochołowskie - wywierzysko chocholowskie 1
Wywierzysko Chochołowskie - wywierzysko chocholowskie 3
Wywierzysko Chochołowskie - wywierzysko chocholowskie 5
Opis

Wywierzysko Chochołowskie lub Wielkie Chochołowskie Wywierzysko, także Chochołowskie Źródło lub Wielkie Chochołowskie Źródło to duże, wydajne wywierzysko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Wypływa z niego średnio 400 l wody na sekundę o temperaturze 4,5 - 5⁰C. Znajduje się na odcinku pomiędzy polaną Huciska a Polaną pod Jaworki, po wschodniej stronie drogi, ok. 30 m od Skały Kmietowicza. Prowadzi do niego krótka (1 min) ścieżka.

Wywierzyskami nazywane są w Tatrach źródła krasowe o bardzo dużej wydajności, nawet do kilkuset litrów wody na sekundę. Powstają tam, gdzie woda wędrująca podziemnymi korytarzami wytworzonymi w skałach przepuszczalnych, dociera do szczelin uskoków lub skał, które są dla wody nieprzepuszczalne. Wówczas zostaje ona zmuszona do wypłynięcia na zewnątrz. Wywierzysko Chochołowskie znajduje się na uskoku.

Wywierzysko Chochołowskie znajduje się na wysokości 988 m n.p.m. Zasilane jest częściowo przez wody Chochołowskiego Potoku, którego część wody ok. 1,5 km powyżej, przy Wyżniej Bramie Chochołowskiej zanika w ponorach i płynąc podziemnymi szczelinami tutaj właśnie wypływa. Część wód pochodzi z krasowego systemu jaskiń powyżej jaskini Szczelina Chochołowska. Według przeprowadzonych pomiarów barwienia tych wód stwierdzono, że na pokonanie ponadkilometrowego podziemnego odcinka wodzie potrzeba ok. 40 h. Temperatura wody waha się w niewielkich granicach od 5–6,3 °C. Źródło ma postać płytkiego stawku (ok. 1,5 m), znajdującego się tuż u podnóża stromego stoku. Ogrodzone jest żerdkami. Dawniej stawek był głębszy, górale jednak spłycili go, wrzucając do niego kamienie i kłody drzewa, chcąc w ten sposób zapobiec topieniu się w nim bydła.

Dawniej błędnie uważano, że Wywierzysko Chochołowskie jest źródłem Czarnego Dunajca.

Po drugiej stronie Chochołowskiego Potoku istnieje drugie wywierzysko – Małe Chochołowskie Wywierzysko.

Źródło: wikipedia.pl / malopolska.szlaki.pttk.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające w pobliżu Wywierzyska Chochołowskiego:

  • szlak turystyczny zielony - do wywierzyska prowadzi krótka ścieżka, odłączająca się od zielonego szlaku z Siwej Polany przez Huciska. Czas przejścia z parkingu na Siwej Polanie do schroniska na Polanie Chochołowskiej: 1:10 h, ↓ 1:00 h.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

34-512 Dolina Chochołowska
place
49.255806, 19.816056Skopiowano do schowka
N49º15'20.902", E19º48'57.802"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.