Zamek w Drawnie
303 z 5.07.1958




Zamek w Drawnie to fascynująca ruina rycerskiego zamku, którego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Położony malowniczo nad Jeziorem Rudno w województwie zachodniopomorskim, stanowi cenne świadectwo historii regionu. W 1958 roku został wpisany do rejestru zabytków, chroniąc jego pozostałości dla przyszłych pokoleń.
Rycerska Twierdza na Miejscu Słowiańskiego Grodu
Zamek w Drawnie został zbudowany na planie kwadratu przez ród Wedlów, w miejscu dawnego słowiańskiego grodu, który pierwotnie należał do Wielkopolski. Jego obronny charakter podkreślały otaczające go mury obwodowe oraz fosa.
Burzliwe Dzieje: Od Krzyżaków po Wojny Szwedzkie
W pierwszej połowie XV wieku zamek znalazł się we władaniu Krzyżaków, a w latach 1433–1436 był w rękach wojsk polskich, co świadczy o jego strategicznym znaczeniu w tamtym okresie. Około roku 1600 zamek został przebudowany w stylu renesansowym, zmieniając swój charakter na bardziej rezydencjonalny. Niestety, w XVII wieku uległ zniszczeniu podczas wojen szwedzkich, a ostatecznych zniszczeń dokonały wojska rosyjskie w czasie wojny siedmioletniej w 1758 roku.
Pozostałości Średniowiecznej Twierdzy: Fragmenty Murów Przyziemia
Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów przyziemia, które pozwalają wyobrazić sobie dawny kształt i potęgę zamku. Ruiny stanowią atrakcję turystyczną dla miłośników historii i średniowiecznych fortyfikacji, zachęcając do podróży w czasie i odkrywania tajemnic przeszłości.
Źródło: wikipedia.pl