Punkt widokowy na Wroniej Górze w Gdańsku


Na tym gdańskim wzniesieniu znajduje się także ciekawy punkt widokowy. Widać stąd industrialną część Gdańska, w tym tereny stoczniowe i postoczniowe.
Punkt widokowy uroczyście otwarto wiosną 2017 r. w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Jest on realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, i polega na przywróceniu historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazaniu nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.
Charakterystycznym miejscem dzielnicy Aniołki jest wzniesienie morenowe o wysokości 55 m n.p.m. zwane Wronią Górką. Jest ono dobrze widoczne z Placu Zebrań Ludowych i najlepiej dostać się na nie można schodami prowadzącymi od strony ul. Wroniej.
Walory krajobrazowe Wroniej Górki znane są nie od dziś. Już w latach 30. XX wieku stworzony został projekt wytyczenia szlaku krajobrazowego o nazwie Höhenweg ciągnącego się przez wzgórza Aniołków, Wrzeszcza i Oliwy. Jednym z punktów na trasie szlaku była właśnie Wronia Górka. Projekt został zrealizowany co prawda tylko częściowo na odcinku od Aniołków do Królewskiego Wzgórza, ale jego niewielkie pozostałości są widoczne do dziś – kamienne schody, murki oporowe czy leśne ścieżki.
Ciekawy elementem Wroniej Górki są schody terenowe prowadzące od strony ul. Wroniej do miejsca widokowego. Osobliwością schodów jest ich trapezowy kształt - są one wąskie u dołu i rozszerzają się ku górze. Dzięki iluzji związanej z perspektywą, stojąc u podnóża schodów można odnieść wrażenie, że wzniesienie nie jest tak wysokie jak w rzeczywistościi tym samym jest bardziej zachęcające do wejścia. Z kolei spojrzenie ze szczytu schodów w dół odczucie jest zgoła odwrotne, że wzgórze jest znacznie wyższe, niż jest faktycznie.
Z punktu widokowego świetnie widoczne są przemysłowe tereny Gdańska – stocznia, baseny oraz tereny portowe. W oddali widoczny jest również Stadion Energa Gdańsk.
Źródło: gdansk.pl / gzdiz.gda.pl