Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach
04-X-14 12.05.1946 r. oraz 221 z dnia 27.12.1967 r.
Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej składa się z klasztoru oo. dominikanów oraz wczesnobarokowego kościoła klasztornego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach wybudowanego w latach 1640–1655 pod kierunkiem architekta Jana Buszta. Obecnie sanktuarium należy do głównych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji częstochowskiej.
Jest to obiekt murowany, oryginalnie orientowany, trójnawowy, z transeptem. Obecny rokokowy ołtarz główny został zbudowany w 1796 r., jego centralna część zajmuje obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, autorstwa Michała Stachowicza. Wartościowe są również pozostałe ołtarze barokowe, pochodzące z I połowy XVIII w. Po lewej stronie nawy głównej znajduje się kaplica św. Jacka, założyciela Dominikanów w Polsce, a po prawej kaplica Matki Bożej Gidelskiej z Cudowną Figurka z XVI wieku umieszczoną w specjalnie skonstruowanym, bogato rzeźbionym ołtarzu. Koronowana przez biskupa diecezjalnego włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego 19 sierpnia 1923 roku.
Maleńką figurkę Matki Bożej według legendy wyorał rolnik Jan Czeczek. Wkrótce zasłynęła ona cudami, a w rezultacie narastającego kultu sprowadzono tu Dominikanów. Całość legendy przedstawiona jest na obrazach w bazylice. Gidle, jako słynące miejsce święte, nawiedzane było przez licznych pielgrzymów. Odwiedzili je również polscy królowie: Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz i Michał Korybut Wiśniowiecki, który w darze zostawił tu złoty relikwiarz.
Oryginalnością kościoła, zakrystii i korytarza dolnego w klasztorze jest bogata gipsatura i sztukateria. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje seria tzw. obrazków wotywnych umieszczonych w zakrystii kościoła, kaplicy Matki Boskiej Gidelskiej, jak i zabudowaniach klasztornych, na których miejscowi twórcy ludowi przedstawili opisy cudów, jakie miały się tutaj dokonać za przyczyną Cudownej Figurki Matki Bożej Gidelskiej.
Godność bazyliki mniejszej posiada od 1998. W 2000 roku przy sanktuarium gidelskim powstała Droga Krzyżowa - Gidelska Kalwaria.
Źródło: gidle.pl / wikipedia.pl
Stałe godziny Mszy Świętych w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej:
- w niedziele i święta: 7.00, 9.30, 12.00, 17.30,
- w dni powszednie: 6.30, 7.00, 12.00, 17.30.