Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gidlach

Nr w rejestrze zabytków:
201-X-11 z 1.02.1962 oraz 224 z 27.12.1967
Historyczna nazwa: Dawny klasztor Kartuzów w Gidlach
Data powstania obiektu: 1754 r.
Opis

Barokowy kościół parafialny pw. Matki Bożej Bolesnej w Gidlach znajduje się w odległości 1 km od gidelskiego rynku, nad rzeką Wiercicą, otoczony murowanym parkanem wraz z zabytkową bramą i dzwonnicą. Sylwetką przypomina bazylikę jednonawową z charakterystycznym dachem, w kształcie wieka trumny. Pomalowany jest w czerwone pasy na znak męczeńskiego świadectwa. Fundacji kościoła dokonano w XVIII wieku.

Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Gidlach jest pozostałością po pustelni stworzonej przez zakon Kartuzów sprowadzonych do Gidel w 1641 roku przez Zuzannę z Przerębskich Oleską. Dwukondygnacyjna fasada z falistym szczytem podzielona jest pilastrami. W niszach i na cokołach umieszczono figury Chrystusa i czterech ewangelistów oraz dwa kartusze z herbami Odrowąż i Nowina.

Wyposażenie kościoła parafialnego w Gidlach jest w stylu późnobarokowym i rokokowym. Ołtarz główny, pochodzący z XVIII wieku, zdobi stiukowa polichromowa rzeźba Piety pod krzyżem w otoczeniu postaci świętych. Dwa ołtarze boczne wykonane są w stylu rokoka z zamieszczonymi w nich obrazami świętych Brunona i Macieja pochodzących z połowy XVIII wieku. Wnętrza zdobią pochodzące z II połowy XVIII wieku rokokowe intarsjowane stalle, konfesjonały, ławki, drzwi do zakrystii, które są dziełem braci zakonnych. Obecnie świątynia ta jest kościołem parafialnym Gidel.

Źródło: gidle.pl

Msze Święte

GOdziny Mszy Świętych w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Gidlach:

  • niedziele i święta: 7:30, 12:00
  • dni powszednie: 18:00 (w okresie zimowym o godz. 16:00)
Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kartuzka 97
97-540 Gidle
place
50.954332, 19.470178Skopiowano do schowka
N50º57'15.595", E19º28'12.641"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.