Budynek tzw. Szarej Chemii w Gliwicach
Data powstania obiektu: 1908-1910 r.
Bryła dzisiejszej „Szarej Chemii” została wybudowana w latach 1908-10. W porównaniu z wcześniejszą inwestycją, ta nieco „przedłużyła się czasowo”, gdyż ulokowano ją na grząskim gruncie. Trzeba było zastosować specjalną konstrukcję fundamentów, które wzmocniono dodatkowo warstwą betonu z żelaznymi legarami, które zapobiegały spękaniom ław fundamentowych.
Budynek zaprojektowano w stylu neorenesansowym. Posiada trzy kondygnacje, a cała bryła przekryta jest dwupołaciowym dachem, który pokryto czerwoną dachówką. Ściany elewacji obmurowane są cegłą licówką, bądź klinkierową, koloru szarego. Główne wejście do budynku, widoczne od razu z ulicy dziś znajduje się na jego rogu.
W latach 1925-27 elewację szkoły dodatkowo ozdobiono kartuszem przedstawiającym stary herb miasta Gliwice nadany w 1629 roku, z wyobrażeniem Matki Bożej z Dzieciątkiem nad murami miejskimi. Scena ta przedstawia prawdopodobnie obleganie Gliwic przez wojska Mansfelda podczas wojny trzydziestoletniej.
Źródło: polskaniezwykla.pl
Dane teleadresowe
Księdza Marcina Strzody 5
44-100 Gliwice
Cechy i udogodnienia
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).