Hotel Myśliwski (obecnie Diament) w Gliwicach
1383/88 z 28.10.1988
Obecny hotel „Diament” w Gliwicach od momentu swojego powstania pod koniec XIX w. pełni funkcje hotelarsko-gastronomiczne i stanowi ważny element krajobrazu kulturalnego i turystycznego miasta. Początkowo mieścił się w nim hotel Schlesischer Hof (Dwór Śląski). Ten czterokondygnacyjny budynek zbudowany na planie prostokąta, wpisany w róg ówczesnych ulic Wilhelmstrasse (dzisiejsza ulica Zwycięstwa) i An der Klodnitz (dzisiejsza ulica Kłodnicka) był wówczas jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Gliwicach. W czerwcu 1899 r. odwiedziła go nawet para książęca Charlotte i Bernhard von Sachsen-Meiningen. Odbywały się tutaj spotkania towarzyskie śląskiej magnaterii przemysłowej, liczne koncerty i wydarzenia artystyczne. Gliwice wówczas szybko się rozwijały, już od XVIII w. rodził się w nich kapitalizm, a miasto wykorzystywało zdobycze wielkiej rewolucji przemysłowej. Rozbudowywano przedmieścia, w których lokowano osiedla hutnicze, rozwinięto sieć urzędów górniczych i hutniczych, system dróg handlowych, korzystając ze zdobyczy rewolucji przemysłowej zmodernizowano formy transportu. Przystąpiono także do budowy Kanału Gliwickiego celem zapewnienia rzecznego transportu węgla z miejscowych kopalń oraz zabezpieczenia miasta przed niszczycielskimi powodziami. Dzięki rozwojowi przemysłu w mieście narodziła się nowa, bardziej wykształcona grupa społeczna, której zainteresowania związane były ze sztuką i kulturą. W związku z tym przełom XIX/XX w. zapisał się w historii miasta otwarciem nowych instytucji kulturalnych, jak teatr, w którym grali aktorzy z całej Europy czy muzeum miejskie.
Po przebudowie Dworu Śląskiego przeprowadzonej w latach 20. XX w. rozpoczął tutaj swoje funkcjonowanie Hotel Myśliwski. Elewacja parteru została wówczas w większości przekształcona w stylu modernizmu. Elewacja powyżej parteru pozostała w pierwotnej formie architektonicznej.
Po 1945 r. hotel stanowił własność komunalną, zaś w latach 90. XX w. jego właścicielem zostało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach, a następnie spółka HOFPOL z Czekanowa.
Obecnie obiekt jest częścią polskiej sieci „Hotele Diament”. W 1998 r. rozpoczęto generalny remont budynku, który przywrócił m.in. pierwotny wygląd fasady.
Hotel dysponuje 56 wygodnie i oryginalnie urządzonymi pokojami jednoosobowymi, dwuosobowymi oraz pokojami typu „studio”. Ponadto obiekt dysponuje dwiema klimatyzowanymi salami konferencyjnymi, które w zależności od potrzeb gości mogą zostać połączone w jedną salę. Hotelowa restauracja „Ines” zaprasza gości do skosztowania dań kuchni śródziemnomorskiej.
Hotel uważany jest za perełkę wśród gliwickich hoteli, głównie z uwagi jego ponad 100-letnią historię, piękną architekturę oraz doskonałą lokalizację w centrum Gliwic.
W hotelu, w ramach Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, zorganizowano jedyną w swoim rodzaju, specjalną wystawę przedmiotów związanych z hotelarstwem z przełomu wieków.
Źródło: peuk.fiiz.pl