Krzyż - Boża Męka (przy kościele) w Goczałkowicach-Zdroju
Krzyż - Boża Męka przy kościele pw. św. Jerzego w Goczałkowicach-Zdroju złożony jest z szerokiej części środkowej i dwóch kolumienek po bokach. Podstawa jest wspólna dla wszystkich trzech elementów, przez co przyjmuje kształt litery T. Na wysuniętej części podstawy, w prostokątnej, profilowanej płycinie, wyryta data 1910. Podobne, kwadratowe płyciny w bocznych częściach podstawy. Na podstawie płyta profilowana w formie odwrotnego kowadełka (silnie profilowana odwrotna sima bazowa).
Cokół składa się z trzech części podobnej szerokości, przy czym środkowa część jest znacznie wyższa. Wszystkie części cokołu zdobione na froncie płycinami w formie okien z trójlistnym zwieńczeniem. Zwieńczenie płyciny na środkowym elemencie jest koniczynkowe, a na bocznych elementach ostre. Wszystkie płyciny z profilowanymi krawędziami. W środkowej płycinie inskrypcja: Jam jest zmartwychwstanie i żywot. Kto we mnie wierzy choćby i umarł żyw będzie. Jan. XI. 25
. Nad inskrypcją ozdobny, metalowy wieszak na lampkę. Narożniki środkowej płyciny uzupełnione motywem roślinnym. Cokół zwieńczony prostym gzymsem w formie attyki z krenelażem. Tylna strona cokołu bez ozdób, ale z napisem fundacyjnym: Fundatorzy Jan i Anna Witoszek Proszą o zbawienną modlitwę dla dusz zmarłych
.
Figury: Dwie duże figury ustawiono na bocznych kolumnach, u stóp krzyża. Z prawej strony krzyża Matka Boża z rękami skrzyżowanymi na piersiach, z lekko pochyloną głową. Po lewej stronie wpatrzony w dal św. Jan Ewangelista z rękami złożonymi w modlitwie.
Krzyż: Krzyż na wielowarstwowej stopce. Ostatnią warstwę tworzy płyta z profilowaniem identycznym jak płyta na podstawie. Figura Chrystusa duża, z otwartymi dłońmi. Na górnej belce kartusz INRI w układzie pionowym, w górze lekko odwinięty, dolna krawędź podwinięta.
Otoczenie: Krzyż stoi na placu przy kościele, ogrodzony łańcuchem opartym na metalowych słupkach.
Źródło: przydrozne.eu