Wioska indiańska w Jaworznie
W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył nieznany ląd. Podróżnik był przekonany, że dotarł drogą morską do Azji, a konkretnie – do Indii. Zatem nic dziwnego nie było w tym, gdy ludzi, których tam spotkał, nazwał Indianami. Jak się później okazało, Indianami Kolumb mianował nie Azjatów, lecz rdzennych mieszkańców Ameryki. Tak nazywa się ich do dzisiaj.
Jak się okazuje, Indian można też spotkać trochę bliżej, w Europie, bez konieczności podróży za Ocean Atlantycki. Osiedlili się oni bowiem w Polsce, w Jaworznie, a swoje namioty tipi, które tworzą piękną osadę indiańską, ustawili w Cezarówce Dolnej.
Jaworzniccy Indianie oferują bogaty program, dzięki któremu zainteresowani tą barwną kulturą (lub chcący dopiero się w nią wgłębić) mogą poczuć się jak podróżnicy z czasów odkryć geograficznych. Specjalnie stworzony na takie okazje repertuar obfituje w występy sceniczne, gry, zabawy, pokaz i naukę tańców oraz pieśni indiańskich, grę na dawnych instrumentach, opowiadanie indiańskich mitów, a także – w samodzielne budowanie tipi (które można zwiedzać także w środku – są one bowiem urządzone na wzór domostw, w jakich Indianie mieszkali blisko 150 lat temu). Przybysze mogą przyglądać się zatem tańcowi bizona, który prezentuje polowanie i reguły, jakie w jego trakcie obowiązują, tańcowi dominacji obrazującemu zasady życia wyznaczone przez przyrodę czy tańcowi wojownika. Zachwycić zwiedzających może pokaz strojów indiańskich, który ukazuje charakterystyczne dla poszczególnych plemion elementy odzienia. Także dzieciom jaworzniccy Indianie oferują szereg atrakcji, między innymi: strzelanie z łuku, zabawy z paciorkami, odgadywanie imion indiańskich, polowanie na grzechotnika, rzut strzałą. Nieco starsi widzowie zagrać mogą w porwanie. Indianie proponują ponadto warsztaty rękodzieła oraz smakowanie oryginalnych potraw kuchni indiańskiej. Zwiedzających przewodnik wita w języku Siuksów.
Członkowie osady indiańskiej skupiają się ponadto na działalności edukacyjnej oraz na popularyzowaniu swojej kultury. Stąd obecność Indian na różnego rodzaju piknikach, wykładach, konferencjach naukowych, w szkołach, w domach kultury czy w domach dziecka. Zapraszani są oni ponadto na coroczne, styczniowe koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w studiu TVP 1, a poza tym towarzyszą w koncertach zespołowi Indios Bravos.
Źródła: www.preria.net