Dawny klasztor cystersów w Cieplicach
A/4942/1397 z 17.09.1965
Klasztor Cystersów w Cieplicach obecnie użytkowany jest przez Zakon Pijarów. Budynek dawnego probostwa należy do założenia, stanowiącego filię krzeszowskiego klasztoru Cystersów. Od zachodu przylega do kościoła parafialnrgo pw. św. Jana Chrzciciela.
Budowla II-kondygnacyjna, czteroskrzydłowa, z wirydarzem na rzucie trapezu, kryta dachami dwuspadowymi z lukarnami. Elewacje zwieńczone gzymsem ozdabiają dwa uszakowe portale z piaskowca (jeden z datą 1684). Otwory okienne ujmują proste, piaskowcowe obramienia.
Wnętrza dwutraktowe, z wyjątkiem jednotraktowego skrzydła wsch., sklepione kolebami z lunetami. W narożnych pomieszczeniach, na sklepieniach barokowe stiuki. Na korytarzach oraz w części wnętrz zajmowanych obecnie przez Muzeum Przyrodnicze odsłonięte i zakonserwowane po 2010 r. freski z przedstawieniami heraldycznymi i patronackimi odnoszącymi się do krzeszowskich cystersów, Marii jako patronki zakonu, a także cykl malowideł z legendą św. Bernarda z Clervaux, sceny pasyjne, kosmologiczne i chrystologiczne oraz przedstawienia trynitarne.
Ponadto w jednym z pomieszczeń Muzeum Przyrodniczego urządzone zostało Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku.
Źródło: zabytek.pl
Budynek klasztorny w Cieplicach pochodzi z lat 1671 - 1684 i jest skromną, dwukondygnacyjną budowlą z krużgankiem. Obecnie zajmuje go zgromadzenie Ojców Pijarów, którzy sprawują pieczę nad kościołem Św. Jana Chrzciciela.
W latach 2010 - 2013 przeprowadzono gruntowną renowację 3 zabytkowych obiektów Zespołu Klasztornego Zakonu Cysterskiego. W wyremontowanym Zespole znalazło swoją siedzibę Muzeum Przyrodnicze przeniesione w 2013 roku z Pawilonu Norweskiego i Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku.
Bardziej okazały jest tzw. Długi Dom wybudowany przez Cystersów w latach 1689-93, na bazie starszej, szesnastowiecznej budowli. Wzniesiony został w stylu wczesnego baroku i do dziś zachował jego cechy w elewacji frontowej. Powstał z myślą o przybywających „do wód” kuracjuszach - był pierwszym domem zdrojowym w Cieplicach. Po kasacie zakonu w 1810 roku, kupili go Schaffgotschowie i umieścili tu swój księgozbiór, a także bogate kolekcje eksponatów przyrodniczych, minerałów, militariów, dzieł sztuki oraz pamiątek rodzinnych. Po drugiej wojnie światowej budynek przejęło Uzdrowisko Cieplice, umieszczając w nim biura i przychodnię lekarską. W 2015 roku przeszedł gruntowny remont i obecnie w Długim Domu znajduje się hotel dla kuracjuszy i restauracja.
W obrębie zabudowań klasztornych znajduje się także pawilon nad źródłem „Marysieńka”, wybudowany w roku 1710, a przebudowany sto lat później, kiedy zwieńczono go kopułą.
Naprzeciwko Długiego Domu, przy moście na rzece Kamiennej, warto zwrócić uwagę na XVIII - wieczną figurę Świętego Jana Nepomucena, fundacji hrabiego Schaffgotscha.
Źródło: turystyka.jeleniagora.pl