Lubrza (666 m n.p.m.) - karczmisko 4
Lubrza (666 m n.p.m.) - karczmisko 1
Lubrza (666 m n.p.m.) - karczmisko 3
Lubrza (666 m n.p.m.) - karczmisko 5
Opis

Lubrza (niem. Waldberg) to szczyt o wysokości 666 m n.p.m. w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich. Zbudowana jest ona ze skał pochodzenia wulkanicznego. Na północny zachód od Lubrzy leży Mysłów, na zachód – Kaczorów, a na południe – Płonina. Masyw porastają lasy świerkowe z domieszką buka. Pod szczytem znajduje się miejsce odpoczynku z tablicą edukacyjną i ławeczkami.

Lubrza wraz z Niedźwiedzimi Skałkami, Skibą i Lisianką (585 m n.p.m.) tworzy wyraźnie wyodrębniony masyw. Na północmny zachód od Lubrzy położony jest niewielki masyw Grodzik (615 m n.p.m.).

Droga na na sam szczyt nie jest oznakowana, za to południowym zboczem prowadzi szlak żółty z Mysłowa do Płoniny. Ze szczytu nie ma widoku.

Na stokach znajduje się kilka interesujących skałek. Są one zbudowane z trachitów – kwaśnych skał wulkanicznych, powstałych w początkach ery paleozoicznej, prawdopodobnie w ordowiku.

Najefektowniejszą wśród nich jest Karczmisko, położone około 1 km na południe od najniżej położonych zabudowań Mysłowa. Składa się z dwóch odrębnych masywów skalnych połączonych płytkim siodłem. Masyw zachodni jest większy i ma wysokość 18 m, wschodni – 14 m. Górna powierzchnia skałki zachodniej jest dobrym punktem widokowym na Góry Kaczawskie, w tym na przekształcony przez kamieniołom wapieni Połom.

Nieco wyżej, przy żółtym szlaku wznosi się Czerwona Skała (niekiedy nazywana Kruczą Skałą). Ma charakter masywnej baszty skalnej o niemal pionowych ścianach, wyrastającej ze stoku na wysokość około 8 m od strony wierzchowiny i do 12 m od strony przeciwnej. W bliskiej odległości, około 450 m na południe, znajduje się kolejna skałka, nieposiadająca nazwy własnej. Ma 5 m wysokości i jest zbudowana z dwóch odmian trachitów: górna wykazuje wyraźną oddzielność łupkową, dolna ma wygląd przypominający lawy poduszkowe. Jeszcze wyżej na stoku Lubrzy znajduje się skałka Diablak. Reprezentuje typ skalnej wieży, wyrastającej z dość stromego stoku. Od strony zachodniej wysokość dwustopniowej skalnej ściany sięga 20 m.

Masyw porastają lasy świerkowe z domieszką buka.

Turystyka

Szlaki turystyki pieszej:

  • południowo-zachodnim zboczem, przechodzi szlak turystyczny żółty żółty – biegnący z Płoniny przez Mysłów do Wojcieszowa.

Źródło: wikipedia.pl / gorykaczawskie.pl

Zaktualizowano 4 miesiące temu

Dane teleadresowe

59-420 Kaczorów
place
50.916667, 15.988056Skopiowano do schowka
N50º55'0.001", E15º59'17.002"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Góry Kaczawskie