Pałac w Ciechanowicach
A/1484/442 z 16.06.1959, park A/1475/538/J z 6.07.1979














Pałac w Ciechanowicach to jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska. Położony w malowniczym przełomie rzeki Bóbr, na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich, stanowi prawdziwą perłę regionu. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1568 roku. Początkowo był to renesansowy dwór otoczony fosą. W XVIII wieku został przebudowany w barokowy pałac na wodzie, a w XIX wieku na zlecenie hrabiego Fryderyka Bernarda von Prittwitza otrzymał neobarokowy wygląd.
Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony i pełnił funkcję ośrodka kolonijnego, domu dziecka oraz szkoły. W 2008 roku obiekt nabył Andrzej Meller, który przeprowadził kompleksową renowację, przywracając mu dawną świetność.
Niezwykłe freski odkryte w pałacu
W trakcie prac remontowych w 2010 roku dokonano sensacyjnego odkrycia. Pod grubymi warstwami tynków odsłonięto XVI-wieczne freski, pokrywające niemal wszystkie ściany pierwszego piętra oraz sufit Sali Rycerskiej. Najcenniejszym znaleziskiem okazał się poczet cesarzy rzymskich z 1588 roku. Wartość artystyczna fresków jest porównywalna do dekoracji wawelskich, co zyskało pałacowi miano "dolnośląskiego Wawelu".
Park krajobrazowy przy pałacu
Pałac otacza piękny, siedmiohektarowy park krajobrazowy, na który składają się ogrody włoski, francuski i angielski. Znajdują się tu także rzadkie, wiekowe gatunki drzew i krzewów. Szczególną atrakcją jest Ogród Czterech Pór Roku z fontanną, kamiennymi rzeźbami i altaną Arkadią. W parku mieści się również oranżeria.
Co warto zobaczyć we wnętrzach pałacu?
Podczas zwiedzania pałacu w Ciechanowicach warto zwrócić uwagę na liczne zabytkowe elementy wyposażenia:
sklepienia kolebkowe i krzyżowe
stiuki i sztukaterie
dekoracyjne kamienne kominki
ozdobne obramienia okien i portale
drewniane boazerie i balustrady
Największe wrażenie robi Sala Rycerska z gotyckim sklepieniem i freskami oraz barokowa sala ozdobiona intensywną arabeską. Zachwyca również sala z monumentalnymi figurami szachowymi autorstwa Mateusza Grobelnego.
Zwiedzanie pałacu
Pałac w Ciechanowicach udostępniony jest zwiedzającym. Ceny biletów wynoszą:
70 zł – zwiedzanie pałacu i ogrodów (grupy do 15 osób)
30 zł – zwiedzanie ogrodów
Atrakcje w okolicy pałacu
Wybierając się do Ciechanowic, warto odwiedzić także:
Okolica oferuje również liczne szlaki turystyczne idealne na piesze wędrówki, m.in. na Krzyżną Górę.