Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej
Powierzchnia muzeum zajmuje 375 m² powierzchni, z tego 70 m² zajmuje sala konferencyjna, a około 190 m² przeznaczone jest na ekpozycje. Wśród eksponatów znajdziemy krosna, kołowrotki, szpulerze, drewnianą snowalnię, maszyny dziewiarskie oraz szpulki z dawnych zakładów włókienniczych w Kamienicy Polskiej. Ponadto narzędzia rolnicze i gospodarcze jak żelazka, koszatki, liczydła.
W muzeum znajduje się ponad 150 eksponatów, bogata kolekcja maszyn oraz akcesoriów włókienniczych pochodzących z połowy XIX wieku, zbiór tkanin z dawnych zakładów włókienniczych oraz około 100 fotografii. Eksponatami o szczególnej wartości są także galowe mundury górnicze, hełmy oraz narzędzia wykorzystywane w górnictwie. W muzeum znajdziemy także pamiątki z czasów I i II Wojny Światowej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Muzeum Regionalne ma na celu zachować historię Kamienicy Polskiej, chociaż w niewielkim stopniu ukazać początki osadnictwa i sposób życia ludzi - ich tradycje, kulturę, charakterystyczne obyczaje. Istotnym elementem jest tematyka związana z tkactwem i kopalniami rud żelaza. Kamienica Polska w latach 20., 30. aż do 90. XIX wieku była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.
Zbiory muzeum obejmują ponad 150 eksponatów i około 100 wyjątkowych zdjęć. Obiekt posiada bogatą kolekcje maszyn oraz akcesoriów włókienniczych pochodzących z połowy XIX wieku a także zbiór tkanin z dawnych zakładów włókienniczych. Wartościowymi eksponatami są galowe mundury górnicze, hełmy oraz liczne narzędzia wykorzystywane w górnictwie. Muzeum zgromadziło pamiątki z czasów I i II Wojny Światowej udostępnione dzięki uprzejmości członków Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Na szczególna uwagę zasługuje tablica z 1930 roku, ufundowana przez Ludność Kamienicy Polskiej w 10-tą rocznice „odparcia nawały moskiewskiej” ku czci poległych mieszkańców w 1920r. Została ona odnaleziona podczas modernizacji zabytkowego budynku, w którym dziś znajduje się muzeum. Całość dopełnia bogata kolekcja zdjęć obrazujących widok Kamienicy Polskiej z przeszłości.
Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 18:00. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki szkolnej po wcześniejszym uzgodnieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji pod numerem telefonu: +48 34 3273212. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Źródło: slaskie.travel
Budynek powstał przed 1900 rokiem jako karczma, następnie zajął go sąd grodzki. W późniejszym czasie mieściła się tu szkoła podstawowa, a w kolejnych latach przedszkole.
Źródło: peuk.fiiz.pl