Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Obiekt jest prywatnym muzeum, które powstało z pasji prezesa firmy President Electronics pana Krzysztofa Witkowskiego przy wsparciu współwłaścicieli Groupe President Electronics z Francji. W muzeum znajduje się największa i najpiękniejsza kolekcja monet i medali z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.
Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie.
W muzeum zobaczymy ponad tysiąc pięćset monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Najmłodsza z nich pochodzi z II połowy 2011 r., a najstarsze z 1932 r. W muzeum można zobaczyć m.in.: monety beatyfikacyjne oraz monety z czasów międzywojennych i powojennych, tzw. przebitki; 12-uncyjne monety w złocie o nominale 200 tys. zł z lat 80., w tym tę najważniejszą wydaną zaledwie w 5 egzemplarzach z napisem „próba”; rzadką monetę pochodzącą z wyspy Haiti, będącą rarytasem na rynku numizmatycznym; monety kilogramowe – wykonane we wszystkich kruszcach; najmniejsze złote monety ważące zaledwie pół grama; monety wykonane wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami; monety zdobione kryształami Swarovskiego; jedyne egzemplarze monet i medali autorskich, zarówno w gipsie, jak i w metalu; repliki płaszcza, stuły, pierścienia, piuski oraz pastorału Jana Pawła II. Ponadto w muzeum znajduje się zbiór znaczków pocztowych, zdjęć oraz obrazów z Janem Pawłem II. Kolekcję medali charakteryzuje dowolność formy, materiału oraz wyrażanych treści.
Szczególnie ważną rolę w muzeum odgrywa sposób ekspozycji zbiorów. Niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji składające się z ponad dwudziestu dwóch tysięcy punktów świetlnych robi wrażenie. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki.
Dużą popularnością, zwłaszcza wśród numizmatyków, cieszą się egzemplarze z błędami menniczymi. Niektóre z nich pojawiają się w obrocie przez nieuwagę, jak na medalu z 2005 r. wydanym w srebrze przez mennicę Stanów Zjednoczonych. Na jego awersie widnieje postać Jana Pawła II, natomiast na rewersie napis Josef Ratzinger. Inny przykład błędu stanowi medal portugalski, na którym umieszczono błędny napis Topus Tuus. Nabytkiem muzeum jest również srebrna moneta, na której z dwóch stron wybito bazylikę Św. Piotra, a na innej na awersie i rewersie umieszczono profil Jana Pawła II. W zbiorach muzealnych znaleźć moża tzw. destrukt, w tym wypadku podwójny odcisk, jak również monety jeszcze nieobrobione czyli z tzw. nadlewkami. Muzeum posiada także komplet czterech medali niemieckich w folii z nienaruszoną plombą banku emitenta.
Aby umożliwić dokładne zapoznanie się z eksponatami, w muzeum wystawione są po dwie sztuki każdej monety lub medalu, co pozwala na jednoczesne zaprezentowanie, zarówno awersu, jak i rewersu. Tak jest w 90% numizmatów. Pozycje, które wybite są w pojedynczym egzemplarzu, mają rewers zaprezentowany na zdjęciu. Twórcy muzeum zadbali również o to, aby wyeksponować ten element, który bardzo często umyka każdemu oglądającemu monetę, a więc tzw. „rant”. Wśród eksponatów spotkać można monety i medale z gładką powłoką rantu, karbowaną, karbowaną przerywaną, jak również pokrytą napisem, tak jak ma to miejsce w przypadku medalu wybitego specjalnie dla muzeum z okazji jego otwarcia.
Źródło: peuk.fiiz.pl