Galeria Rzeźby Balansującej Jerzego Kędziory

Data powstania obiektu: 2006 r.
Opis

Odwiedzając pracownię artysty zobaczymy wystawę jego balansujących dzieł, prezentowaną na pajęczynie lin rozwieszonych nad podwórkiem. Balansujące rzeźby robią zawsze wielkie wrażenie na odbiorcy. Zdaje się, że postaciom balansującym, zawieszonym pomiędzy niebem a ziemią, na granicy katastrofy, grozi w każdej chwili upadek. Metafora „chwiejności” rzeźb odnosi się tu do niepewności ludzkiej egzystencji. Przechodniów zadzierających głowy do góry fascynuje plastyczny kształt i artystyczna wymowa oraz wirtuozeria wykonania. Dzieła Jerzego Kędziory tworzą swego rodzaju podniebny spektakl. Rzeźby przypominające cyrkowych akrobatów unoszą się na wysoko rozpiętych linach, niemal punktowo podparte, w sposób który przeczy prawom grawitacji. Technika wykonania rzeźb jest sekretem artysty.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Jerzy Kędziora urodził się w roku 1947 w Częstochowie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest uznanym twórcą nie tylko rzeźby, ale także medalierstwa oraz plastycznych dyscyplin projektowych. Jerzy Kędziora to twórca i realizator rzeźb balansujących oraz pomysłodawca i projektant cyklu rzeźb wróżebnych, polskich postaci legendarnych i prehistorycznych, takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj, Twardowski. Artysta zrealizował także pomniki: Jana Pawła II, Jana Długosza, Królowej św. Jadwigi, Ks. Jerzego Popiełuszki, wiele rzeźb plenerowych na Śląsku, w tym w Częstochowie oraz rzeźby w Austrii. Swoje prace pokazywał na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Europie, Ameryce i Azji. Jest zwycięzcą wielu konkursów artystycznych. Prace Artysty znajdują uznanie u wybitnych znawców i krytyków sztuki. Posiadają je w zbiorach muzea i galerie oraz prywatni kolekcjonerzy w Polsce i w świecie.

Prace Jerzego Kędziory można oglądać w wielu miastach Polski i świata. Pomniki jego autorstwa stoją w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Nowym Jorku i Waszyngtonie. Rzeźby znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, a za granicą w kolekcjach Watykanu, we Włoszech, w Belgii, Austrii, Francji, Stanach Zjednoczonych i dalekiej Argentynie. Rzeźba Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy, zawieszona na linie nad Brdą, stała się nowym symbolem miasta. 
Prace Kędziory są atrakcją wielu imprez, trafiły na stałe do obiektów użyteczności publicznej i przestrzeni otwartych na całym świecie.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Zwiedzanie pracowni galerii trzeba umawiać telefonicznie.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Południowa 86
42-262 Poczesna
Tel.: 34 324 93 04
place
50.714400, 19.135288Skopiowano do schowka
N50º42'51.84", E19º8'7.037"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.