Mauzoleum rodziny Hohenzollern w Kamieńcu Ząbkowickim

Nr w rejestrze zabytków:
A/5989 z25.01.2016
Data powstania obiektu: 1870 r.
Opis

Obecnie w mauzoleum znajduje się nie tylko początkująca ekspozycja artefaktów, ale i digitalna wystawa prezentująca mauzolea na świecie oraz historię kamienieckiego mauzoleum. Natomiast w krypcie, gdzie umiejscowiony jest pieczołowicie odrestaurowany symboliczny sarkofag, turyści mogą obejrzeć i wysłuchać opowieść Albrecht Hohenzollern, który pojawia się „jak żywy” w postaci hologramu. Ta absolutnie unikalna w regionie formuła prezentacji historii dostępna jest w języku polskim i języku angielskim.

Mauzoleum można zwiedzać w ramach wizyty na terenie Pałacu Marianny Orańskiej lub odrębnie po ustaleniu terminu z obsługą przewodnicką prowadzoną przez Gminne Centrum Kultury.

Źródło: kamienieczabkowicki

Historia

Wybudowane pod koniec XIX wieku mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej jest posadowione w głębi parku otaczającego kamieniecki pałac. Było miejscem wiecznego spoczynku pięciorga członków tej rodziny, a pierwszy pochówek miał miejsce w 1898 r., gdy zmarła Maria Fryderyka, a pamięć o niej postanowił uczcić jej małżonek Albrecht Hohenzollern. Później w krypcie spoczął on sam i ich synowie. Budynek ma kształt świątyni greckiej z doryckimi kolumnami i jest postawiony z czerwonego piaskowca na obrysie prostokąta. Po II wojnie światowej uległ całkowitej dewastacji i dochodziło nawet do profanacji szczątków pochowanych tam osób. Przez kilkadziesiąt lat popadał w ruinę. Od 2012 r., gdy gmina Kamieniec Ząbkowicki podjęła się rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego, obiekt znalazł się w planach renowacji, co udało się zrealizować w 2018 r.

Źródło: kamienieczabkowicki

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa
57-230 Kamieniec Ząbkowicki
Tel.: 74 8173 031
place
50.527784, 16.897660Skopiowano do schowka
N50º31'40.022", E16º53'51.576"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).