Pomnik ofiar I wojny światowej w Karpnikach
Kilkumetrowy granitowy krzyż, upamiętniający poległych podczas pierwszej wojny światowej żołnierzy niemieckich w dośćustronnym miejscu w Karpnikach. Niestety dzisiaj jest to miejsce mocno zarośnięte i zapomniane. Pomnik ten, jest nietypowy, ponieważ większość pomników z tego okresu miała kształt prostopadłościanów, obelisków lub głazów. Obiekty te zdobione były motywami wieńców z liśćmi dębów, krzyżami żelaznymi, orłami oraz hełmami. Umieszczano na nich również nazwiska poległych żołnierzy.
Tradycja upamiętniania żołnierzy niemieckich wywodzi się z wojen napoleońskich. Początkowo były to epitafia umieszczane najczęściej w kościołach. Później zaczęto stawiać pomniki (szczególnie po 1918 r.), umieszczając je obok kościołów, cmentarzy, na placach, oraz rozwidleniach dróg.
Impulsem do takich działań był wiersz śląskiego poety Teodora Körnera „Wezwanie” w którym poeta w słowach „Nie zapomnij, mój narodzie, o wiernych zabitych” zachęca do upamiętniania w ten sposób poległych żołnierzy.
Po 1945 r. wiele obiektów tego typu zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zrywano ozdoby oraz tablice. Krzyż w Karpnikach również został pozbawiony ozdób oraz mosiężnej tablicy inskrypcyjnej.
Źródło: przewodniksudecki.net.pl