Biblioteka Śląska w Katowicach

Nr w rejestrze zabytków:
A/1437/91 z 31.10.1991
Data powstania obiektu: 1923 r.
Opis
Biblioteka Śląska jest najstarszą tego typu polską placówką na Górnym Śląsku – powstała w latach 1922–1923. W 1998 r. uroczyście otwarto jej nowy gmach, uznawany za jeden z najlepiej wyposażonych w Europie i najnowocześniejszych w Polsce.

Biblioteka Śląska jest wojewódzką biblioteką publiczną o statusie naukowym, której organizatorem jest Województwo Śląskie. Zgodnie ze statutem, Biblioteka organizuje biblioteczną, bibliograficzną i naukowo-informacyjną działalność na rzecz narodowej kultury, nauki, edukacji oraz dla zaspokojenia potrzeb informacyjnych społeczności województwa śląskiego. Jej działalność, polegająca przede wszystkim na:

  • gromadzeniu, opracowywaniu, udostępnianiu i ochronie piśmiennictwa polskiego i obcego oraz innych dokumentów służących rozwojowi badań naukowych i potrzebom kształcenia;

  • udzielaniu pomocy informacyjno-bibliograficznej instytucjom i osobom prywatnym;

  • popularyzacji książki i czytelnictwa poprzez organizowanie wystaw, pokazów, spotkań autorskich oraz innych imprez o charakterze kulturalnym;

  • inicjowaniu, prowadzeniu i publikowaniu prac naukowo-badawczych z zakresu bibliotekoznawstwa, informacji naukowej i dziedzin pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów śląskich;

  • koordynowaniu działalności bibliotek publicznych w celu utworzenia na terenie województwa śląskiego jednolitego systemu informacyjnego.

związana jest z: potrzebami środowisk akademickich śląskich uczelni, zakresem i kierunkami badań naukowych prowadzonych w śląskich instytucjach naukowych oraz udzielaniem pomocy instrukcyjno-metodycznej na rzecz samorządowych bibliotek publicznych.

Ta najstarsza i największa książnica w regionie śląskim kontynuuje tradycyjne kierunki specjalizacji zbiorów, zgodne z polityką gromadzenia przyjętą przez poprzedniczki Biblioteki Śląskiej – Bibliotekę Sejmu Śląskiego oraz Śląską Bibliotekę Publiczną. Instytucja gromadzi dokumenty z zakresu wszystkich dyscyplin naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk prawniczych, ekonomicznych, społecznych i humanistycznych oraz literaturę regionalną (Silesiaca), tj. piśmiennictwo dotyczące historycznego i współczesnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z uwzględnieniem zmian administracyjnych obejmujących ten obszar.

Biblioteka posiada w swoich zbiorach ponad 1,8 mln woluminów, w tym:

  • dokumenty drukowane (książki, broszury, czasopisma i inne periodyki);

  • materiały rękopiśmienne (rękopisy, maszynopisy);

  • materiały kartograficzne (mapy, plany, atlasy);

  • materiały ikonograficzne (grafikę, fotografię, pocztówki, ekslibrisy);

  • dokumenty audiowizualne (płyty analogowe i kompaktowe oraz kasety magnetofonowe);

  • dokumenty życia społecznego (DŻS-y);

  • elektroniczne nośniki informacji (dyskietki i CD-ROM-y).

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Biblioteka Śląska jest najstarszą polską książnicą na Górnym Śląsku. Powstała na przełomie 1922 i 1923 r. jako Biblioteka Sejmu Śląskiego i od początku swojego funkcjonowania odgrywała znaczącą rolę w krzewieniu polskiej kultury w regionie. Początkowo księgozbiór biblioteki miał przede wszystkich charakter prawniczy, ale już w latach 30. książnica stała się biblioteką publiczną  o profilu naukowym. W 1934 r. Biblioteka Śląska przeprowadziła się do wieloletniej siedziby przy ulicy Francuskiej w Katowicach. Jednak ten zabytkowy już dzisiaj gmach, wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, praktycznie od samego początku nie spełniał wymagań tak dużej książnicy. 
W 1952 r. biblioteka otrzymała nową nazwę „Biblioteka Śląska” i uznana została za bibliotekę naukową. Po połączeniu z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, od 1 lipca 2000 r., Biblioteka Śląska pełni rolę biblioteki wojewódzkiej, zachowując dotychczasowy status naukowy. 
W czerwcu 1989 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego gmachu biblioteki, a dwa lata później położono kamień węgielny pod fundamenty budynku. Budynek, uważany za jeden z najnowocześniejszych w całej Europie, został zaprojektowany przez grupę ARAR. 
Uroczyste otwarcie Biblioteki Śląskiej w jej nowej siedzibie miało miejsce 24 października 1998 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

pl. Rady Europy 1
40-021 Katowice
Tel.: +48 32 208 37 00
place
50.252216, 19.031466Skopiowano do schowka
N50º15'7.978", E19º1'53.278"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.